Beta Carotene | قیمت خرید بتاکاروتن

بتاکاروتن

بتاکاروتن ترکیبی غیرقطبی و غیرفرار است که ماهیت آب گریز دارد. این ترکیب از خانواده کاروتنوییدها است که به شکل گسترده در گیاهان و بافت های حیوانی به صورت رنگدانه های زرد رنگ یا قرمز تیره وجود دارد. این ترکیب از فراورده های طبیعی مانند هویچ، جلبک و روغن پالم قابل استخراج است و به دلیل دارا بودن وزن مولکولی بالا و زنجیر بلند انحلال پذیری کمی در محلول ها دارد.

از بتاکاروتن به عنوان رنگدانه مجاز در غذاها، پیش ساز ویتامین آ در محصولات خوراکی مصرفی انسان ها و دام ها و حتی فرآورده های آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

با توجه به اینکه بتاکاروتن پیش ساز اصلی ویتامین آ بوده و عملکردهای تغذیه ای و ویژگی ضدسرطانی دارد در صنایع غذایی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در صنایع غذایی بتاکاروتن را به عنوان رنگ خوراکی و منبع ویتامین A، به محصولاتی مانند روغن خوراکی، غلات و برخی نوشیدنی ها و آب میوه ها اضافه میکنند. این ترکیب برخی از فعالیت های خود را در زمان نگهداری مواد غذایی و در صورت تماس با نور و اکسیژن محیط از دست میدهد. همچنین با خشک شدن آب میوه ها و سبزی ها، فعالیت بیولوژیکی بتاکاروتن کاهش می یابد اما منجمد کردن مواد غذایی حاوی بتاکاروتن تاثیری بر پایداری بتاکاروتن ندارد.

بتاکاروتن را می توان به صورت طبیعی و هم با استفاده از فرآورده های پتروشیمی تولید نمود. برای تولید طبیعی آن می توان از منابعی مانند گیاهان و میوه ها، باکتری ها و قارچ ها، مخمرها و میکروجلبک ها استفاده نمود.

02177738301