anhydrous citric acid | خرید و قیمت اسید سیتریک خشک

اسید سیتریک خشک

اسید سیتریک ازجمله موادی است که روزانه با آن سروکار داریم ولی اغلب به دلیل نداشتن آگاهی و اطلاعات کامل درباره آن به دلیل وجود کلمه اسید، سیتریک اسید را ماده ای خطرناک تصور میکنند. ابتدا لازم است بدانیم این ماده در مرکباتی چون پرتقال، لیمو، لیمو ترش و حتی گوجه فرنگی و انواع توت ها به طور طبیعی وجود دارد. به همین دلیل می توان گفت اسید سیتریک برای بدن مفید بوده و میزان زیادی آنتی اکسیدان دارد. تنها تاثیر منفی که می تواند داشته باشد، هنگام مصرف مقدار زیادی از میوه های حاوی اسید است که می تواند مینای دندان را کاهش دهد؛ البته برای رفع این مشکل می توانید همراه با میوه آب بنوشید.

اسید سیتریک اسید آلی ضعیفی است و به واسطه تخمیر یک کربوهیدرات تولید می شود. کشورهای چین، اروپای جنوبی و امریکا بیشترین ظرفیت تولید و مصرف این ماه شیمیایی را به دو صورت اسید سیتریک آبدار و اسید سیتریک خشک دارند.

 

 ساختار مولکولی اسید سیتریک خشک

 

 

این اسید به عنوان یک اسید آلی و عامل کنترل PH به دلیل دارا بودن طعم ترش مطلوب، جذب آسان و انحلال پذیری بالا در آب در غذاها، نوشیدنی ها و داروها کاربرد دارد. اسید سیتریک خشک به صورت بلورهای بدون رنگ یا پودر سفید با طعم اسیدی بسیار قوی است. حلالیت بالایی در آب داشته ولی در اتانول و اتر به ترتیب میزان حلالیت کمتری دارد. این اسید غیرسمی است، واکنش پذیری پایینی دارد و اگر در دمای محیط نگهداری شود از نظر شیمیایی پایدار خواهد بود.

 

 

با توجه به ویژگی های اسید سیتریک خشک، این ماده به عنوان یک محصول مهم در تجارت جهانی شناخته شده است که به دلیل درصد بسیار پایین سمی بودن آن طیف وسیعی از کاربردها را در صنایع مختلف شامل می شود:

  • در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده، طعم دهنده و ماده ای مفید جهت شستشوی سبزیجات
  • در محصولات آرایشی و بهداشتی جهت تنظیم PH و یا به عنوان آلفا هیدروکسی اسید مانند کرم های ضدپیری، شامپوها، رنگ مو، دستمال های مرطوب آنتی باکتریال، ژل های بدن و دئودورانت ها و ...
  • در کشاورزی به عنوان سموم دفع آفات در محصولات زراعی
  • صنعت دارویی در برخی مکمل ها و داروها

 

 

    قیمت اسید سیتریک خشک


بازرگانی کیمیا شرکتی فعال در حوزه فروش انواع مواد شیمیایی مصرفی در صنعت است که کیفیت را در اولویت کار خود قرار داده است. شما می توانید جهت خرید انواع مواد شیمیایی مورد نیاز خود به صورت عمده و استعلام قیمت اسید سیتریک خشک و کسب آگاهی از ویژگی های این محصول با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

 

            021-77738301

            021-77738302

            021-77738303

 

 

ویژگی های اسید سیتریک خشک

فرمول مولکولیC6H8O7
جرم مولی
‎192.12 g/mol
شکل ظاهریپودر کریستالی سفید رنگ
حلالیت در آب1174g/L at 10°C
چگالی1.66 g/cm³
دمای جوش175 °C
دمای ذوب153 °C

 

 

کاربردهای اسید سیتریک خشک


  • به دلیل قدرت نگهدارندگی بالا در محصولاتی چون بستنی، کنسروها، مربا و انواع گوشت ها استفاده می شود تا با کنترل PH محصول زمان ماندگاری آن را افزایش دهد. همچنین به دلیل داشتن طعم ترش به منظور ایجاد طعم میوه و ترشی به محصولات غذایی همچون مربا، برخی ازنوشیدنی ها و آب میوه ها، آب نبات و ... اضافه می شود.
  • در محصولات آرایشی و بهداشتی برای تاثیر مثبتی که روی پوست دارد جهت درمان بیماری های پوستی مانند آکنه، لکه های تیره و چروک در نظر گرفته می شود. همچنین در اثر خواص و ویژگی هایی که دارد اسید سیتریک خشک باعث حفظ رنگ و افزایش ماندگاری مواد آرایشی و بهداشتی می شود.
  • اسید سیتریک باکتری، قارچ و کپک را ازبین میبرد، ماده ای موثر برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیط است ؛ علاوه براین برای از بین بردن لکه های کف صابون، لکه های آب سخت، رسوبات کلسیم، زنگ زدگی و ... کاربرد دارد.
  • با توجه به خاصیت تمیز کنندگی اسید سیتریک خشک از آن در انواع مواد شوینده و تمیزکننده مانند پاک کننده های فلزی، تمیزکننده های اجاق گاز، شوینده های ماشین ظرفشویی و لباسشویی، پاک کننده های چندمنظوره، تمیزکننده های سطوح کاشی و وان حمام و خوشبو کننده های هوا استفاده می شود. می توان گفت به دلیل خاصیت آنتی باکتریال اسید سیتریک و تاثیر بالای آن، این اسید را در ترکیبات اکثر شوینده های بهداشتی در نظر می گیرند.
  • در کشاورزی تیمار خاک با اسیدهای آلی باعث کاهش مقدار PH محلول خاک و آزادسازی مواد غذایی مورد نیاز گیاهان می شود. اسیدهای آلی می توانند خصوصیات شیمیایی سطح کلوییدهای خاک را تغییر داده و تاثیر مثبت بر جذب فلزات بگذارند. این اسیدها با فلزات موجود در خاک، کمپلکس ایجاد کرده و دسترسی گیاهان به مواد مغذی مورد نیاز خود را افزایش میدهند. اسیدهای آلی که وزن مولکولی بالایی دارند مانند اسید سیتریک توانایی بیشتری در تشکیل کمپلکس و جذب فلزات دارند. در نهایت می توان گفت اسید سیتریک خشک برای استفده در کشاورزی بسیار مناسب است زیرا سریعا جذب خاک شده و خطر آلودگی برای آب های زیرزمینی ندارد، همچنین می تواند کمپلکس های محلولی با کاتیون های فلزی موجود در خاک ایجاد کند.
02177738301