Mercaptobenzothiazole | مرکاپتو بنزو تیازول

مرکاپتو بنزو تیازول

2-MBT  یکی از مشتقات بنزوتیازول ها است که در آن یک حلقه تیازول به حلقه بنزنی متصل شده است و به صورت دو فرم تاتومری تیول و تیون وجود دارد که نشان دهنده ظرفیت مولکول برای تشکیل مشتقات جایگزین در اتم های گوگرد و نیتروژن است.
2-MBT از واکنش آنیلین با سولفور و کربن دی سولفید در شرایط افزایش فشار و دما و یا واکنش بنزوتیازول با سولفور و یا از ترکیب آنیلین، کربن دی سولفید، بنزوتیازول و سولفور تولید می شود. نتیجه این واکنش ها تولید هیدروژن سولفید، بنزوتیازول، دیمرکاپتوبنزوتیازول و رزین های سولفور است.
 
ساختار مولکولی مرکاپتو بنزوتیازول
مرکاپتو بنزوتیازول
 

 

 

   قیمت 2-مرکاپتو بنزوتیازول

 
مرکاپتوبنزوتیازول ازجمله مواد شیمیایی صنعتی است که در صنعت پلاستیک سازی و همچنین جلوگیری از خوردگی فلزات کاربرد بسیاری دارد. بازرگانی کیمیا یکی از بزرگترین تامین کنندگان مواد شیمیایی صنعتی، خوراکی و آزمایشگاهی مورد نیز در صنعت است که همواره کیفیت مواد عرضه شده را در اولویت کار خود قرار داده است. شما می توانید جهت کسب آگاهی از انواع مواد شیمیایی و استعلام قیمت 2-مرکاپتو بنزوتیازول و خرید به صورت عمده با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.
 
               021-77738301
               021-77738302
               021-77738303
 
 
 

ویژگی های مرکاپتو بنزوتیازول 

⦁ اسید ضعیفی است و در محلول های پایه با فلزات مختلف نمک تولید میکند و نمک سدیم حاصل از آن به عنوان یک محصول تجاری شناخته شده است
⦁ در محلول های اسیدی و در حضور آهن به بنزوتیازول تبدیل می شود
⦁ در تماس با اسید یا بخارهای اسیدی، بخار سمی ترکیبات سولفور مانند هیدروژن سولفید و کربن سولفید تولید میکند
⦁ در حضور اوزون و پتاسیم ایدوئید به دیمرهای 2-مرکاپتو بنزوتیازول دی سولفید تبدیل می شود
⦁ در اثر احتراق کربن مونواکسید، کربن دی اکسید، نیتروژن اکسید و سولفور اکسید آزاد میکند
⦁ با استفاده صنعتی به صورت پساب یا از طریق هوا و یا ضایعات صنعتی وارد محیط می شود
 
 
فرمول مولکولیC7H5NS2
جرم مولی167.25 g/mol
شکل ظاهریپودر کریستالی زرد رنگ
حلالیت در آب117 mg/l at 20°C
چگالی1.42 g/ml at 20°C
اسیدیته7.03
دمای جوش260 °C
دمای ذوب 180.2 - 181.7 °C
قابلیت انحلالحلال در اتر و حلالیت کمی در الکل، اتر، بنزن و استیک اسید خالص
 

کاربردهای مرکاپتو بنزو تیازول

مرکاپتو بنزو تیازول از سال 1940 به عنوان شتاب دهنده پایه جوش حرارتی در واکنش crosslinking لاستیک ها استفاده می شود. در فرایند جوش حرارتی که ولکانیزاسیون نام دارد، لاستیک قابل ارتجاع به لاستیک سخت تبدیل می شود؛ ویژگی های مد نظر برای لاستیک از طریق ترکیب کردن مقدار مناسب افزودنی هایی مانند گوگرد در این فرایند به وجود می آید.
در فرایند ولکانیزاسیون، مرکاپتو بنزو تیازول با اکسید روی و سولفور واکنش داده و کمپلکس فعالی تولید میکند که این کمپلکس ایجاد شده درنتیجه واکنش با مولکول های لاستیک با سولفور پیوند برقرار میکند. علاوه براین می توان از 2-MBT به عنوان یک واسطه برای تولید دیگر شتابدهنده ها استفاده نمود.
استفاده از واکنش دهنده ها در جوش حرارتی مزایایی را به همراه دارد که می توان به :
⦁ کاهش زمان جوش حرارتی و به صرفه شدن فرایند از نظر اقتصادی
⦁ کاهش مقدار گوگرد مورد نیاز در واکنش crosslinking
⦁ کاهش دادن دمای مورد نیاز برای جوش حرارتی و درنتیجه کاهش احتمال آسیب حرارتی به لاستیک 
اشاره نمود.
 
2-مرکاپتو بنزو تیازول در صنعت مواد لاستیکی مانند دستکش، تایر و تیوپ های ماشین، کفش های لاستیکی، زیرپوش های لاستیکی و ... کاربرد دارد.  افزون بر کاربردهای صنعتی گفته شده 2-MBT در بسیاری از وسایل خانگی نیز وجود دارد. به عنوان مثال سرشیشه، دستکش های آشپزخانه، شیلنگ های مورد استفاده در کشاورزی و باغبانی، لباس و تجهیزات شنا، سر پستانک نوزادان، عروسک ها، بخش های لاستیکی ابزارآلات و وسایل بازی و ورزشی و ... 
 
یکی از مشکلات موجود هنگام استفاده از فلزات در صنعت، خوردگی فلزات با قرار گرفتن در شرایط محیطی ویژه ای است. از کارهایی که برای مقابله با بروز این مشکل می توان انجام داد، استفاده از بازدارنده های خوردگی است. این بازدارنده ها با جذب سطحی روی فلز و ایجاد غشای محافظ مانع بروز خوردگی سطح فلز می شوند. یکی از بازدارنده های خوردگی که به دلیل قیمت پایین و کارایی بالا کاربرد بسیاری در صنعت پیدا کرده است، بنزو تری آزول است که به منظور محافظت فلز مس و آلیاژهای آن از خوردگی کاربرد دارد.
از ترکیبات مشابه با بنزو تری آزول نیز می توان به عنوان محافظ برای سطح فلزات استفاده نمود، درنتیجه یکی از موارد کاربردی 2-MBT بازدارنده خوردگی فلزاتی مانند مس و آلیاژهای آن است. با فرو بردن فلز مس در محلول HCl و مرکاپتو بنزو تریازول غشایی فشرده از کمپلکس Cu-MBT که قابلیت حلالیت ندارد، روی سطح مس ایجاد شده و مانع خوردگی فلز مس می شود.
همچنین به عنوان محافظ (نگهدارنده) در محصولات نساجی استفاده می شود.
 از آنجا که اثر سمی بر باکتری ها داشته و مانع تجزیه بیولوژیکی آنها می شود به عنوان عامل قارچ کش و باکتریواستاتیک شناخته شده است. 

02177738301