Citric Acid Monohydrate | قیمت و خرید اسید سیتریک آبدار

اسید سیتریک آبدار

این اسید به صورت بلورهای بی رنگ یا پودر سفید رنگ با طعم اسیدی وجود دارد که حلالیت بالایی در آب داشته و به راحتی در اتانول و اتر حل می شود. این اسید غیر سمی بوده، واکنش پذیری کمی دارد و در دمای محیط پایدار است. اسید سیتریک آبدار زیست تخریب پذیر بوده و از طریق فاضلاب دفع می شود.

اسید سیتریک به دلیل داشتن سه گروه کربوکسی در ساختار خود که می توانند پروتون خود را از دست داده و یونی به نام سیترات تولید نماید، خاصیت اسیدی دارد؛ یون حاصل از آن با بسیاری از فلزات نمک تولید میکند که از این نمک حاصل جهت ایجاد طعم مطبوع در غذا و افزایش ماندگاری استفاده میکنند.

 

ساختار مولکولی اسید سیتریک آبدار

 

اسید سیتریک آبدار و نمک های آن به دلیل عملکرد مناسب و بی ضرر بودن برای محیط زیست در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارد، ازجمله به عنوان بافر، تنظیم کننده PH در انواع شوینده های لباس، شامپوها، پرداخت فلزات، مواد آرایشی و شوینده های شیمیایی کاربرد دارد.

اسید سیتریک آبدار قابلیت انحلال در اتیل الکل داشته و به مقدار کمی نیز در دی اتیل اتر حل می شود، اما در کلروفرم، بنزن، کربن دی سولفید، تولوئن و کربن تتراکلرید نامحلول است.

 

 

 

  


قیمت اسید سیتریک آبدار


اسید سیتریک آبدار به عنوان اسید آلی ضعیفی شناخته شده است که به طور طبیعی در میوه های از نوع مرکبات وجود دارد . به دلیل خاصیت هایی که این اسید دارد در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی برای آن تعریف شده است. بیشترین کاربرد را در صنایع غذایی به خود اختصاص داده است که به منظور ایجاد طعم ترش در محصولاتی مانند مربا و نوشیدنی و ... و نیز به عنوان نگهدارنده جهت جلوگیری از رشد قارچ ها و افزایش ماندگاری آنها استفاده می شود. با توجه به نوع مصرف اسید سیتریک آبدار کیفیت این ماده شیمیایی برای مصرف اهمیت بسیاری دارد و ارائه آن می بایست به همراه مجوز رسمی آن صورت گیرد. بازرگانی کیمیا که در حوزه انواع مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی فعالیت میکند، کیفیت بالا و قیمت مناسب مواد شیمیایی عرضه شده را در دستور کار خود قرار داده است. جهت دریافت آنالیز محصول و استعلام قیمت با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

 

                021-77738301

                021-77738302

                021-77738303

 

 

 

ویژگی های اسید سیتریک آبدار

 

فرمول مولکولی C6H8O7
 جرم مولی 192.12 g·mol−1
 شکل ظاهری پودر جامد سفید رنگ
 حلالیت در آب 117.43 g/100 mL (10 °C)
 چگالی 1.665 g/cm3
 اسیدیته 3.3
 دمای جوش 310 °C
 دمای ذوب 156 °C

 

 

کاربردهای اسید سیتریک آبدار

 
  • اسید سیتریک در صنایع غذایی

 حدود 80 درصد از اسید سیتریک تولیدی به دلیل ویژگی های آن ازجمله  قابلیت حلالیت بالا در آب، عدم ایجاد مسمومیت و طعم مطبوع  در صنایع غذایی استفاده می شود. اصلی ترین کاربرد آن به عنوان ترش کننده محصولات غذایی است که با افزودن مقدار ناچیزی از آن طعم مطبوعی در مربا، آب میوه ها، نوشابه ها و دیگر محصولات با طعم میوه ایجاد می شود.

علاوه براین، اسید سیتریک آبدار را در میوه های منجمد به دو دلیل استفاده می کنند. با پوست کردن میوه ها واکنش های قلیایی صورت می گیرد که باعث خراب شدن میوه می شود با افزودن اسید سیتریک به مقدار جزئی این ترکیبات قلیایی را خنثی میکنند.

 

کاربردهای اسید سیتریک

 

همچنین زمانیکه میوه ها و سبزیجات را در محلول اسید سیتریک قرار میدهند، اسید با فلزاتی که باعث افزایش سرعت اکسیداسیون می شود، کمپلکس تشکیل داده و درنتیجه بی رنگ شدن میوه و تغییر طعم ویتامین های آن را به تعویق می اندازد.

  •  اسید سیتریک در صنایع دارویی و آرایشی

اسید سیتریک آبدار به عنوان تشدید کننده طعم محلول ها و شربت های تولید شده در صنعت دارو کاربرد فراوان دارد. از تری سدیم سیترات، نمک حاصل از این اسید نیز برای لخته شدن کلسیم خون به عنوان ماده ضد انعقاد استفاده می شود.

در لوازم آرایشی نیز برای تهیه محصولات مرتبط با فیکس کردن مو، مواد شوینده مناسب برای پوست های چرب و ادکلن ها کاربرد دارد.

  •  اسید سیتریک در صنعت رنگ سازی و پلاستیک سازی

در صنایع رنگ سازی از استرها و نمک های آن جهت نرم کننده و ضد کف و نیز شفاف تر کردن رنگ ها استفاده می شود. در صنعت پلاستیک سازی نیز به عنوان نرم کننده غیرسمی در تهیه روکش های پلاستیکی محافظ استفاده می شود.

  •  اسید سیتریک در شوینده ها

توانایی سیتریک اسید در کلیت کردن فلزات ان را به ماده ای مفید برای صابون ها و مواد شوینده مصرفی برای لباس ها تبدیل کرده است. کلیت کردن فلزات در آب سخت به شوینده ها این امکان را میدهد که بدون نیاز به نرم کردن آب، کف تولید کرده و کارایی آن ها را افزایش دهد.

02177738301