tolyltriazole | تولیل تری آزول

تولیل تری ازول

مهارکننده خوردگی بسیار موثر برای مس و آلیاژهای آن است. این ماده برای سیستم هایی که فلزات در تماس مداوم با مایعات هستند، درنتیجه  احتمال زنگ زدگی آن ها بالاست و نیاز ضروری به مراقبت و پیشگیری از زنگ زدگی دارند مناسب است. از تولیل تری آزول علاوه بر مس و آلیاژهای آن برای دیگر فلزات مانند روی، کبالت و نقره به منظور محافظت از زنگ زدگی استفاده می شود.

تولیل تری آزول به صورت پودر یا گرانول سفید رنگ است که به دلیل داشتن دو ایزومر به صورت ترکیبی از 4-متیل بنزو تری آزول (45%) و 5-متیل بنزو تری ازول (55%) با قابلیت انحلال در محلول رقیق قلیایی تولید می شود. این ماده در آب به سختی حل می شود ولی در حلال های آلی مانند بنزن، الکل، تولوئن و کلروفرم قابل حل است.

 

ساختار مولکولی تولیل تری ازول

 

 

 

 

 

 

 

 

   قیمت تولیل تری آزول

 

تولیل تری آزول که یکی از مشتقات بنزو تری آزول است و با نام 4(5)-متیل بنزو تریازول نیز شناخته می شود ازجمله مواد شیمیایی مصرفی در صنعت است که کاربردهای متنوعی برای آن تعریف شده است. بازرگانی کیمیا به عنوان یکی از تامین کنندگان مواد شیمیایی مصرفی در صنایع مختلف، کیفیت مواد شیمیایی ر در اولویت کار خود قرار داده است و در همین راستا شما می توانید انواع مواد شیمیایی مورد نیاز خود را با مجوز رسمی مصرف با قیمتی مناسب خریداری نمایید. جهت اطلاع از قیمت مواد شیمیایی مورد نیاز خود با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

 

                      021-77738301

                      021-77738302

                      021-77738303 ویژگی های تولیل تری آزول

 

فرمول مولکولیC7H7N3
جرم مولی131.15 g/mol
شکل ظاهریگرانول یا پودر قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای روشن و یا سفید رنگ
حلالیت در آب1-5 g/l (at 23.7°C)
چگالی1.13 g/cm3
اسیدیته5.5-6.5
دمای جوش317° C
دمای ذوب83° C

 

کاربردهای تولیل تری آزول

گرانول تولیل تری آزول روی سطح فلز جذب شده و غشایی نازک تشکیل می دهد تا از مس و دیگر فلزات در برابر خوردگی هوا و دیگر شرایط مضر محافظت نماید. همچنین از خوردگی آلومینیوم تا 78درصد در محلول های اسید کلریدریک با غلظت 0.1 جلوگیری میکند و آزمایشات نشان داده اند واکنش بین تولیل تری ازول با سطح آلومینیوم خودبه خود است. وجود تولیل تری آزول در این محیط مانع واکنش بین یون هیدروژن آزاد اسید با سطح آلومینیوم شده و به این ترتیب از واکنش اکسیداسیون آلومینیوم جلوگیری میکند.

علاوه بر تولی تری ازول مواد شیمیایی دیگری همچون مرکاپتو بنزو تیازول و بنزو تری آزول در صنعت به عنوان ماده ای موثر در جلوگیری از خوردگی فلزات و زنگ زدگی استفاده می شوند. 

از تولیل تری آزول به عنوان عامل تصفیه در چرخه آب، ضدیخ برای اتومبیل ها، ضد تیرگی در چاپ عکس ها، تثبیت کننده ترکیبات ماکرومولکولی، تنظیم کننده رشد گیاهان، روان کننده مواد افزودنی، جذب کننده اشعه ماوراء بنفش و ... استفاده می شود.

پودر تولیل تریازول اثر ضدخوردگی مناسبی در سیستم های چرخشی خنک کننده آب که همراه با مواد ضد باکتری و جلبک است از خود نشان می دهد.

 

نکات ایمنی در استفاده از تولیل تری آزول

ایین ماده شیمیایی به دلیل ویژگی هایی که دارد برای انسان ها می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. به همین دلیل می بایست هنگام استفاده از تولیل تری آزول نکات ایمنی را راعایت کنید. هنگام کار با این ماده شیمیایی باید مراقب باشید زیرا در صورت تماس با پوست بدن یا بلعیدن مشکلاتی را به وجود می آورد. تحریک کننده چشم و سیستم تنفسی است، بنابراین توصیه شده است حتما از دستکش، عینک و ماسک استفاده کنید. می تواند عوارض جانبی بلند مدتی را برای محیط کاری ایجاد نماید، علاوه براین برای ارگانیسم های خاک و موجودات زنده آبزی سمی شناسایی شده است ؛ درنتیجه از ورود تولیل تریازول به آب های طبیعی یا فاضلاب ها جلوگیری کنید.

02177738301