محلول های ضدعفونی کننده

محلول ضدعفونی کننده

 

هر ماده ای که به روش از بین بردن یا جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها از ایجاد عفونت توسط آنها جلوگیری کند، در گروه مواد ضدعفونی کننده قرار میگیرد. اغلب موادی ضدعفونی کننده نامیده می شوند که از آنها برای ازبین بردن میکروب های روی بافت ها، زخم های آلوده، حفره های طبیعی یا پاتولوژیک به طریق موضعی مصرف میشود.

میان گندزداها و ضدعفونی کننده ها حدو مرز مشخصی وجود ندارد جز اینکه گندزدا برای اشیا بی جان و ضدعفونی کننده برای موجودات زنده مانند ویروس ها کارایی دارد. درواقع ضدعفونی کننده ها موادی هستند که سبب توقف رشد یا از بین بردن باکتری ها می شود. الکل ها ازجمله ترکیبات شیمیایی ضدعفونی کننده هستند که پرکاربردترین آنها ایزوپروپیل الکل با درصد 70 الی 90 درصد است.

 

عوامل موثر در میزان اثر ضدعفونی کننده ها

 • غلظت : هرچه غلظت یک ماده شیمیایی یا عامل ضدمیکروبی آن بیشتر باشد، می تواند در واحد زمان تعداد میکروب بیشتری را از بین ببرد.
 • مدت تماس : با ثابت نگه داشتن تمام شرایط، اگر تعداد میکروارگانیسم ها زیاد شود به زمان بیشتری برای از بین بردن تمام میکروارگانیسم ها نیاز است. درنتیجه اگر تعداد میکروب ها روی سطوح زیاد باشد بهتر است زمان بیشتری مواد ضدعفونی کننده را روی سطوح آلوده نگه دارید.
 • درجه حرارت محلول : متناسب با افزایش درجه حرارت، تاثیر مواد ضدعفونی کننده نیز افزایش می یابد. علت این امر را می توان این گونه توضیح داد که این مواد از طریق واکنش های شیمیایی بر میکروب ها تاثیر دارند که با افزایش دما سرعت این واکنش ها نیز افزایش می یابد. 
 • میزان حساسیت باکتری به دارو : میزان حساسیت میکروب ها نسبت به عوامل فیزیکی و شیمیایی متفاوت است.
 • وجود مواد دیگر در ترکیب ضدعفونی کننده ها : در صورت وجود ترکیبات آلی در مواد ضدعفونی کننده اثر ضدمیکروبی این مواد به دلیل غیرفعال شدن توسط ترکیبات آلی، به صورت چشمگیری کاهش می یابد.

 

ضدعفونی کننده ها چگونه کار میکنند؟

آگاهی داشتن از روش و نحوه عمل مواد ضدعفونی کننده بر میکروب ها می تواند به فراهم کردن شرایط بهینه برای تاثیر بیشتر این مواد برای از بین بردن میکروب ها کمک نماید. به همین دلیل در ادامه به توضیح مختصری در زمینه روش عمل ضدعفونی کننده ها پرداخته ایم تا به درک درستی از شرایط لازم در استفاده از ضدعفونی کننده ها دست یابید.

 

 • اکسیداسیون : اکسیژنی که در ماده ضدعفونی کننده وجود دارد و یا اکسیزن موجود در محیط، باعث اکسید شدن میکروارگانیسم ها شده و از این طریق آنها را از بین می برد.
 • خارج کردن آب : در این روش خارج شدن آب یا عناصر اصلی آن از ساختمان میکروب و محیط زندگی آن باعث از بین رفتن میکروب ها می شود.  
 • انعقاد : در اثر انعقاد، میزان مایع بودن میکروب ها کاهش یافته و درنتیجه شرایط حیاتی آنها کاهش می یابد.
 • واکنش های شیمیایی : از طریق انجام برخی واکنش های شیمیایی بین مواد ضدعفونی کننده با میکروب ها ترکیبات جدیدی که برای سلامتی ضرری ندارد، شکل می گیرد.

 

تاثیر حرارت بر میکروب ها

یکی از روش های استریل کردن محیط و وسایل آلوده، حرارت دادن است. به گونه ای که حتی این روش بر استفاده از مواد شیمیایی با خاصیت ضدعفونی کننده ترجیح دارد. در بین روش های حرارت دادن مرطوب و خشک نیز روش مرطوب به دلیل نفوذ بیشتر تاثیر بهتری دارد. در روش حرارت مرطوب به دلیل انعقاد پروتئین میکروب ها و در حرارت خشک اکسیده شدن یا خاکستر شدن سلول میکروبی دلیل از بین رفتن آنها است.

در حرارت مرطوب، جوشاندن به مدت 15 دقیقه و نیز بخار آب 115 درجه به مدت 30 دقیقه باعث از بین بردن میکروب ها می شود.

بد نیست اشاره کنیم میکروارگانیسم ها در دماهای بسیار پایین ماندگار هستند و در سرمای شدید توانایی زنده ماندن را دارند. در واقع در صورتی که حرارت به اندازه کافی پایین باشد، رشد میکروب ها متوقف می شود و درنتیجه برای نگهداری برخی از میکروارگانیسم ها می توان از روش کاهش دما و گاهی در حضور رطوبت استفاده نمود. بنابراین کاهش دما و فریز کردن اجسام باعث از بین رفتن میکروب ها نمی شود.

در کنار حرارت دادن، خشک کردن محیط اطراف سلول های میکروبی رشد آنها را متوقف کرده و حتی باعث مرگ آنها می شود. البته زمانی که می بایست محیط میکروارگانیسم ها را برای از بین بردن آنها خشک نگه داشت به عوامل متعددی ازجمله نوع میکروب، شرایط فیزیکی محیط و نوع مواد استفاده شده به منظور خشک کردن بستگی دارد. البته روش خشک کردن برای از بین بردن میکروب ها خیلی مناسب نیست و اغلب از آن برای برخی مواد غذایی و افزایش طول عمر آن و به تاخیر انداختن زمان فساد مواد غذایی استفاده می شود.

 

ضدعفونی کننده های شیمیایی

علاوه بر تمام موارد گفته شده در بالا برخی مواد شیمیایی نیز هستند که قابلیت توقف رشد یا از بین بردن میکروب ها را دارند. این دسته از مواد شیمیایی شامل طیف متنوعی از مواد از عناصر فلزی سنگین تا ترکیبات آلی پیچیده می شود که با توجه به خاصیت هر ماده به روش های مختلفی بر روی میکروب ها تاثیر میگذارند.

 

یک ماده شیمیایی با خاصیت ضدعفونی کننده باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • یک ترکیب شیمیایی اگر توانایی میکروب کشی در غلظت پایین و میزان اثر بالا داشته باشد، به عنوان ماده ضدعفونی کننده شناخته می شود.
 • به منظور تاثیر بیشتر مواد ضدعفونی کننده باید این ماده قابلیت انحلال در آب یا دیگر حلال های موجود را داشته باشد.
 • ویژگی مهم دیگر مواد شیمیایی به عنوان ضدعفونی کننده، پایداری و ثبات آن با گذر زمان است. مهم است که محلول های ضدعفونی کننده در گذر زمان خاصیت میکروب کشی خود را ازدست ندهد.
 • آنچه که برای ضدعفونی کننده شیمیایی اهمیت بسیار دارد، بی خطر بودن آن برای انسان و حیوانات است. به عبارت دیگر این ترکیب باید فقط بر روی میکروب ها اثرگذار باشد.
 • ضدعفونی کننده ها باید در دمای اتاق فعال بوده و برای اثرگذاشتن بر میکروب ها نیاز به حرارت نداشته باشند. همچنین قدرت نفوذ آن نیز یکی از فاکتورهای مهم است، زیرا اگر قدرت نفوذ کم باشد فقط برای از بین بردن میکروب های سطحی مناسب است.
 • محلول ضدعفونی کننده باید در غلظت بالا و زمان کم تاثیر بالایی داشته باشد و اگر قدرت پاک کنندگی نیز داشته باشد تاثیر میکروب زدایی آن بیشتر خواهد بود.

 

برای انتخاب محلول ضدعفونی کننده چه موارد ی را باید در نظر گرفت؟

 • قبل از هرچیز برای انتخاب محلول ضدعفونی کننده می بایست مورد مصرف آن را تعیین نمود. به عنوان مثال محلول مناسب برای ضدعفونی کردن ظروف با محلول مناسب برای دست متفاوت است.
 • فاکتور مهم دیگر شناسایی نوع میکروب هایی است که می خواهیم با استفاده از مواد ضدعفونی کننده آنها را از بین ببریم. زیرا هر گونه از میکروارگانیسم ها حساسیت مختلفی نسبت به محلول ضدعفونی کننده دارد.
 • در نظر گرفتن عوامل محیطی مانند دما، غلظت، PH و حتی دیگر مواد آلی موجود می تواند بر اثر ضدعفونی کننده بر میکروارگانیسم ها تاثیر بگذارد.
 
 
 
 

   قیمت و خرید انواع محلول های ضدعفونی


بازرگانی کیمیا یکی از معتبرترین تامین کنندگان مواد شیمیایی خوراکی و صنعتی مصرفی در صنعت است. برای مواد شیمیایی با توجه به اهمیت کاربردهایی که دارند، کیفیت آنها در هنگام خرید فاکتور بسیار مهم است. بازرگانی کیمیا با سال ها سابقه فعالیت در زمینه تامین مواد شیمیایی همواره کیفیت و قیمت محصولات را در اولویت کار خود قرار داده است. جهت اطلاع از قیمت محلول های ضدعفونی کننده و نحوه ثبت خرید عمده خود می توانید با کارشناسان فروش بازرگانی کیمیا تماس حاصل نمایید.

      


           021-77738301
           021-77738302
           021-77738303
02177738301