parallax background

استون

گلیسیرین
09/01/2021
متانول
09/01/2021

قیمت استون


بازرگانی کیمیا به عنوان تامین کننده پیشرو در عرضه انواع مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی، حلال های با خلوص بالا و متناسب با نیاز شما را ارائه میدهد. جهت اطلاع از قیمت استون و ثبت سفارش مقدار مورد نیاز خود می توانید با کارشناسان فروش بازرگانی کیمیا در تماس باشید.ویژگی های استون

فرمول مولکولی C3H6O
جرم مولی 58.08 g/mol
شکل ظاهری مایع فرار بی رنگ
حلالیت در آب 1000 mg/mL at 25 °C
چگالی 0.7845 g/cu cm at 20 °C
نقطه جوش 56.08 °C
نقطه ذوب °C -94.9

استون چیست؟

استون حلال قدرتمندی است که در درجه اول در محیط های صنعتی و آزمایشگاهی کاربرد دارد اما برای برخی مصارف خانگی نیز مناسب است. امروزه استون در پتروشیمی ها و به عنوان محصول مشترک از فنول تهیه می شود درحالی که در گذشته استون با درجه خلوص بالا را از تخمیر قندهای حاصل از ذرت و دیگر محصولات کشاورزی تولید میکردند. می توان گفت استون یک حلال عالی است که به دلیل دارا بودن مولکول های قطبی می تواند طیف وسیعی از مواد را در خود حل نماید.
کتون ها نسبت به الکل ها بیشتر اکسید شده اند و درنتیجه انرژی کمتری دارند، بنابراین گزینه ضعیفی برای استفاده در سوخت ها هستند اما همین ویژگی استون به آن اجازه می دهد ذرات موجود در روغن و آب را در خود حل کرده و درنتیجه به عنوان یک تمیزکننده موثر مورد استفاده قرار بگیرد.
استون حلال آلی بدون رنگ، فرار و قابل اشتعال است که با نام های دیگری چون 2-پروپانون، دی متیل کتون و ... نیز شناخته می شود. اغلب از این ماده شیمیایی به عنوان یک حلال صنعتی استفاده می شود. استون یک حلال ارگانیک با اهمیت شیمیایی و صنعتی است که در دسته ساده ترین و مهم ترین کتون های آلیفاتیک قرار میگیرد.
استون ماده ای بی خطر است حتی بدن شما نیز هنگام تجزیه چربی این ماده شیمیایی را تولید میکند. بدن انسان انرژی مورد نیاز خود را از قند و گلوکز تامین میکند. پس از خوردن غذا هورمون های انسولین، گلوکز را از جریان خون به سمت سلول های بدن حرکت می دهد. اگر بدن به اندازه کافی انسولین نساخته و یا کربوهیدرات به مقدار کمی خورده باشید، بدن نمی تواند از گلوکز برای تامین سوخت بدن استفاده کند و به همین دلیل چربی های بدن را می سوزاند. با مصرف چربی های موجود در بدن ماده شیمیایی به نام کتون تولید می شود، همان طور که میدانید استون یک کتون اصلی است.


کاربردهای استون

اغلب استون را به عنوان حلال صنعتی می شناسند اما این ماده شیمیایی در صنعت داروسازی، آرایشی و آزمایشگاهی نیز کاربرد دارد.
محصولات آرایشی
همان طور که میدانید معمول ترین کاربرد استون، حلال لاک ناخن است اما خوب است بدانید این ماده به عنوان حلال در دیگر لوازم آرایشی نیز وجود دارد. استون در ترکیبات محصولات مراقبت از پوست و مو و محصولات روشن کننده پوست نیز وجود دارد. در کنار استون اغلب از ادتا 2 سدیم برای جلوگیری از تغییر رنگ و فاسد شدن محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.
داروسازی
استون به عنوان نوعی افزودنی جهت ترکیب عناصر و اجزا موجود در داروها استفاده می شود. وجود استون در برخی قرص ها باعث می شود تراکم و چگالی بیشتری داشته و نسبت به همان نمونه بدون استون محکم تر باشد. می توان گفت این ماده برای اثربخشی برخی از داروها کاملا ضروری است. بد نیست بدانید در برخی از داروها تری استین به منظور عامل افزایش جذب دارو افزوده می شود.
نساجی
اغلب از استون در صنعت نساجی به منظور حذف لکه، روغن و دیگر مواد مزاحم و نامطلوب از روی الیاف و پارچه ها استفاده می شود. از آجا که استون غلیظ می تواند الیاف را در خود حل کند میزان غلظت استون در صنعت نساجی اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل کارخانه های نساجی اغلب استون مورد نیاز خود را با درصد مشخصی به تامین کننده سفارش میدهند. بازرگانی کیمیا به عنوان یکی از تامین کنندگان مواد شیمیایی، استون مورد نیاز شما را با غلظت دلخواه ارائه میدهد.


• آزمایشگاه
استون در آزمایشگاه های شیمی حلال بسیار مهمی است و اغلب برای آبکشی رسوبات و مواد ته نشین شده در تجهیزات آزمایشگاهی استفاده میشود. از آنجا که استون نسبت به آب سریعتر خشک می شود و قیمت مناسبی نیز دارد، اغلب تجهیزات آزمایشگاهی شیشه ای را با آن شست وشو میدهند. با توجه به پایین بودن نقطه انجماد استون (-80 درجه سانتیگراد) استفاده از حمام استون /یخ خشک برای انجام واکنش های شیمیایی در دمای بسیار پایین مناسب است. در آزمایشگاه استون به عنوان عامل اکسید جونز و نیز به دلیل خاصیت فلوئورسنتی آن در زیر اشعه ماوراء بنفش جهت ردیابی فلوئورسنس استفاده می شود.
الکترونیک
در صنعت الکترونیک برای حداکثر کارایی می بایست اجزا و قطعات کاملا تمیز باشند. به همین منظور به دلیل قدرت پاک کنندگی قوی استون از آن برای تمیز کردن قطعات استفاده می شود.

دیگر کاربردهای استون
• در صنعت چاپ به عنوان یک حلال تمیزکننده استفاده می شود
• در تولید چسب به ویژه چسب های فرش کاربرد دارد
• برای پاک کردن رنگ به عنوان یک حلال مناسب مخصوصا در منازل بسیار کاربردی است
• در فرایند تولید پلی استایرن به عنوان یکی از اجزای اصلی فرایند است
• در تولید و تعمیرات ماشین آلات به عنوان یک حلال تمیزکننده مصرف می شود
• برای تولید لاتکس به عنوان حلال درنظر گرفته می شود


خطرات استون

استون حلالی مناسب برای حذف چربی ها از روی سطوح است. حلال های بسیاری بدین منظور وجود دارد ولی مزیت آن نسبت به دیگر حلال ها در این است که به دلیل اینکه یک ترکیب آلی است برای انسان و محیط زیست غیرسمی است.
با وجود کاربردی بودن استون و اینکه به راحتی در خانه ها وجود دارد، ممکن است عموم مردم آن را ماده ای بی خطر تصور کنند؛ لازم به ذکر است استون در غلظت های نسبتا کم، سمی نیست ولی می تواند اثرات منفی بر سلامتی انسان داشته و باعث تحریک پوست، چشم و ریه شود.
به هنگام استفاده از استون می بایست برخی از نکات ایمنی را درنظر گرفت تا خطرات احتمالی آن را کاهش دهید. به عنوان مثال هنگام استفاده از دستکش، ماسک و عینک استفاده کنید
برای مصرف در صنعت حتما محصولات دارای مجوز مصرف را تهیه و استفاده نمایید
از آنجا که این ماده قابلیت اشتعال پذیری بالایی دارد، بعد از استفاده حتما محدوده آغشته شده به استون را کاملا تمیز کنید
برای نگهداری استون از ظرف های مناسب و محکم با درهای ایمن استفاده کنید و به دلیل قابلیت بالای اشتعال استون، ظرف های آن را به دور از حرارت و هرگونه منبع تولید گرما قرار دهید.


استعلام قیمت