کاهش هزینه‌های ترخیص در دستور کار گمرک

ترکیبات شامپو
با ترکیبات شامپو بیشتر آشنا شوید
21/01/1401
پیش‌بینی رکود اقتصادی تا سال ۲۰۲۴
17/02/1401
 
معاون گمرکی گمرک ایران گفت: گمرک به‌عنوان سازمان مجری سیاست‌های دولت در تجارت خارجی با ۱۴۰ گمرک در اقصی‌نقاط کشور، نقش بسزایی در خدمت به صادرات و واردات دارد و با ارائه تسهیلات بیشتر و کاهش هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ترخیص کالا به روان‌سازی تجارت و رونق اقتصادی کمک می‌کند.
به گزارش گمرک، فرود عسگری افزود: در ارتباط با نقش گمرک در رونق اقتصادی، هرچه این سازمان بتواند با تسهیلات بیشتر به روان‌سازی تجارت کمک کند کاهش هزینه‌های ترخیص کالا و در نهایت بهای تمام‌شده محصول را به‌دنبال دارد که کمک به واحدهای تولیدی و رشد اقتصادی را به همراه خواهد داشت. وی درخصوص تسهیلات گمرک در رویه صادرات، گفت: در بخش صادرات یکی از تسهیلات گمرک برای کاهش هزینه‌ها، ارزیابی کالاهای صادراتی در محل تولید و در محل کارخانه‌ها و انبارهای واحدهای تولیدی است، این اقدام کمکی موثر برای تولید‌کنندگان به‌شمار می‌آید. گمرک با اخذ ضمانت‌نامه بابت اخذ عوارض صادراتی کالا هم می‌تواند کمبود نقدینگی واحدهای صادراتی را تا حدودی جبران کند و واحدهای تولیدی می‌توانند از این ظرفیت که رئیس‌کل گمرک در اوایل سال‌جاری بخشنامه‌ای صادر کردند بهره بگیرند. معاون گمرک ادامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داد: بهره‌مندی صادرکنندگان از تسهیلات مدیریت ریسک، از جمله موارد دیگری است که گمرک با قراردادن اظهارنامه‌های واحدهای تولیدی در مسیر سبز برای آنان قائل شده است که کمترین ایستایی در گمرکات کالاهای صادراتی را به همراه خواهد داشت.
وی در ادامه درخصوص تسهیلات گمرک به واحدهای تولیدی صادرات‌محور گفت: یکی از مواردی که می‌تواند کمک بسزایی به واحدهای تولیدی و رونق اقتصادی کشور داشته باشد؛ بحث ورودموقت تجهیزات، مواداولیه و قطعات مرتبط با تولید صادراتی است که کالاها با اخذ ضمانت‌نامه بانکی معادل حقوق ورودی و تفویضی که به گمرکات اجرایی کشور داده شده است، می‌توانند وارد شده و بعد از پردازش و تولید محصول در حداقل زمان صادر شوند؛ بنابراین واحدهای تولیدی می‌توانند از این ظرفیت و از طریق گمرکات اجرایی استان محل فعالیت خود استفاده کنند.
عسگری افزود: استرداد حقوق ورودی مواداولیه وارداتی کالاهای واسطه‌ای که در کالای سرمایه‌ای و صادراتی به‌کار می‌روند نیز در همه گمرکات استان‌های کشور قابل‌انجام است و این امر نیز به بخشی از نقدینگی واحدهای تولیدی کمک می‌کند. وی درخصوص رویه واردات توضیح داد: در حوزه واردات نیز گمرک برای واحدهای تولیدی تسهیلاتی را قائل است، استفاده از انبارهای اختصاصی یکی از عواملی است که می‌تواند به کاهش هزینه‌های تولید کمک کند، به‌طوری که این انبارها به مثابه گمرک کوچکی در آن واحد تولیدی است و بر اساس قراردادی که ما با واحدهای تولیدی منعقد می‌کنیم، کالاهای این واحدها از همه مبادی و گمرکات مرزی می‌توانند با اولویت ترانزیت داخلی به مقصد انبار اختصاصی آن واحد تولیدی انتقال و تخلیه شوند. این مقام مسوول افزود: این امر کمک می‌کند تا هزینه‌های انبارداری کاهش یابد و تخلیه و بارگیری‌های متعدد حذف شود و در مجموع باعث کاهش هزینه‌های انبارداری و حمل برای واحدهای تولیدی می‌شود.
عسگری تاکید کرد: هر واحد تولیدی متقاضی استفاده از این تسهیلات، می‌تواند به گمرکات استانی برای استفاده از انبارهای اختصاصی مراجعه کند. وی اظهار کرد: برای جبران نقدینگی در بخش ورود کالا هم در قالب بخشنامه‌ای که ریاست کل گمرک، در ابتدای سال‌جاری صادر کرد بابت حقوق ورودی و مالیات ارزش‌افزوده با ضمانت‌نامه بانکی کالاها می‌توانند ترخیص شوند و همین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور اگر امکان تودیع ضمانت‌نامه بانکی را نداشته باشند، واحدهای تولیدی می‌توانند با رویه نسیه بخشی از کالا را نگه دارند و بقیه را از گمرک ترخیص، به خط تولید منتقل و با فراهم‌شدن نقدینگی بقیه کالا را از گمرک ترخیص کنند. معاون گمرک در ادامه گفت: واحدهایی که در حوزه دارو و لوازم و تجهیزات پزشکی هستند، با حداقل اسناد و تعهد ریاست سازمان غذا و دارو به گمرک می‌توانند کالاهایشان را از گمرک ترخیص کنند. وی درخصوص کالاهای اساسی افزود: واردکنندگان کالاهای اساسی و موردنیاز کشور هم می‌توانند از تسهیلات حمل یکسره به شرط آماده‌بودن اسناد موردنیاز از بنادر و مبادی ورودی کشور به‌صورت حمل یکسره ترخیص کنند.

منبع : www.donya-e-eqtesad.com
 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

Comments are closed.

استعلام قیمت