parallax background

مقایسه آب سخت با آب نرم

کالای ایرانی پرطرفدار در اروپا
23/03/1400
سود پرک
سود مایع
06/04/1400


آب مایعی است که حدود 71% از سطح کره زمین را فراگرفته است. شاید جالب باشد در طول زندگی یک انسان حدود 50 تن آب از بدن وی عبور می کند. دانشمندان برای آب مایع با پیوندهای هیدروژنی خواص فیزیکی و شیمیایی و ترمودینامیکی بسیاری برشمرده اند، به گونه ای که می توان گفت آب حدود سی و سه رفتار غیرعادی دارد.
برخی یون های فلزات قلیایی مانند منیزیم و کلسیم در آب باعث بروز سختی در آب می شوند. این یون ها به هنگام ترکیب شدن با کربنات ها یا بی کربنات ها، رسوب می کنند. علاوه براین، یون های فلزات قلیایی با صابون ها نیز واکنش داده و رسوب ایجاد می کنند که همین دلیل اصلی کف نکردن آب های سخت است. با ما همراه باشید تا بیشتر با ویژگی های آب سخت و روش های نرم کردن آب آشنا شوید.


آب چه ویژگی هایی دارد؟


همان طور که گفتیم آب دارای خواص فیزیکی، شیمیایی و ترمودینامیکی مختلفی است که در ادامه به بررسی این ویژگی ها می پردازیم.
خواص غیرعادی فیزیکی : همان طور که میدانید ویسکوزیته آب بسیار بالا است و دلیل اینکه حشراتی مانند ملخ می توانند روی سطح آب قرار بگیرند، همین بالا بودن ویسکوزیته است. با کاهش دما این ویسکوزیته افزایش و با افزایش فشار در دمایی پایین تر از 33 درجه سانتی گراد، کاهش می یابد. نفوذپذیری گرمایی آب در فشار 0.8GPa در بیشترین حد خود است و کشش سطحی آن نیز بسیار بالا است.
دانسیته غیرعادی آب : همان طور که در کتاب های درسی خوانده ایم، فشار بالا باعث کاهش نقطه ذوب یخ می شود. در رابطه با دانسیته آب در حالت جامد باید بگوییم با حرارت دادن تا منفی 198 درجه سانتی گراد و دانسیته آب مایع بعد از دمای 3.984 درجه سانتی گراد افزایش می یابد.
علاوه بر این، می توان گفت ضریب انبساط گرمایی پایینی برای آب در نظر گرفته شده است و این ضریب با افزایش فشار، افزایش می یابد.
خواص غیرعادی فازی آب : آب دارای نقاط ذوب، جوش و بحرانی بالایی است. هدایت گرمایی یخ با افزایش فشار کاهش و ساختار آب مایع در فشار بالا تغییر می کند. جالب است بدانید می توان در دماهای بسیار پایین آب مایع داشت و حتی آن را در گرما به فاز انجماد تبدیل کرد. حتی می توان ادعا کرد آب داغ ممکن است سریعتر از آب سرد منجمد شود.
خواص غیرعادی ترمودینامیکی آب : برای این خواص می توان به بالا بودن گرمای ویژه و هدایت گرمایی آب اشاره نمود. هدایت گرمایی آب در دمای 130 درجه سانتی گراد بیشترین مقدار خود را دارد. از دیگر ویژگی های آن می توان به گرما و آنتروپی تبخیر بالا را بیان نمود.


آب سخت چیست؟

آب از مهم ترین ترکیبات شیمیایی است که بدون آن ادامه حیات ممکن نخواهد بود. برای آب مصارف خانگی و صنعتی فراوانی تعریف شده است که ویژگی به نام سختی آب می تواند بر نتیجه این کاربردها اثر بگذارد. بنابراین لازم است با تعریف سختی آب آشنا باشید تا در برخی شرایط از تاثیر آن به هنگام مصرف آب بتوانید جلوگیری نمایید.
در آب یون های زیادی وجود دارد که به آب حاوی یون های فلزات قلیایی مانند منیزیم، آب سخت گفته می شود. این یون ها در اثر برخورد و تماس آب با صخره ها و رسوب های محیطی وارد آب شده و لازم به تاکید است که بار الکتریکی کاتیون ها با بار الکتریکی آنیون ها برابر است. البته مهم ترین آنیون های موجود در آب نیز کربنات ها و بی کربنات ها هستند که در آب های زیرزمینی و تمام آب های جاری وجود دارند.
وجود یون ها در آب که سختی آن را باعث می شوند، به ویژه در صنعت مشکلاتی را به همراه دارد. مهم ترین این مشکلات رسوب یون ها در سطح لوله ها به ویژه سطوح داغ بویلرها و مبدل های حرارتی و نیز واکنش کاتیون ها با صابون ها و رسوب دادن آنها است. این رسوب های ایجاد شده سرعت انتقال گرما به آب را کاهش داده و با گرم شدن بیش از حد فلز باعث پوسیدگی سطوح فلزات می شوند.


آب سخت را به چه طریقی می توان به آب نرم تبدیل کرد؟

املاح فلزی موجود در آب که باعث سختی آب می شوند، به صورت بی کربنات ها، سولفات ها و یا کلرورهای کلسیم و منیزیم هستند که به پنج روش می توان سختی آب را برطرف نمود.
• روش آهک-سودا
• روش تبادل یونی
• روش حذف مواد معدنی
• استفاده از عوامل کی لیت ساز
• تقطیر


خرید انواع مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی

امروزه مواد شیمیایی جایگاه ویژه ای در صنعت پیدا کرده اند. به گونه ای برای تولید هر محصولی به نوعی از مواد شیمیایی استفاده می شود تا ویژگی های مد نظر در محصول نهایی به وجود آید. از آنجا که آب سخت می تواند مشکلاتی برای صنعت به وجود آورد، گاهی در ترکیبات مواد اولیه برخی از محصولات مواد شیمیایی خاصی با هدف نرم کردن آب و از بین بردن اثرات آب سخت استفاده می شود. شما می توانید جهت خرید مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی به صورت عمده با بخش فروش بازرگانی کیمیا شیمی پایدار تماس حاصل نمایید.


021-77738301
021-77738302
021-77738303


۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت