parallax background

اسید فسفریک

بررسی ضدعفونی کننده های شیمیایی
03/11/1399
شیمی بستنی
شیمی بستنی
06/11/1399

قیمت اسید فسفریک


اسید فسفریک در کنار اسید نیتریک از ترکیبات مهم در تولید کودهای شیمیایی است. امروزه با افزایش جمعیت و نیاز به تامین مواد غذایی مورد نیاز آن ها، کودهای شیمیایی به منظور افزایش حاصل خیزی در خاک و درنتیجه تولید محصولات بیشتر، مورد توجه قرار گرفته است.
همان طور که گفتیم مقدار قابل توجهی از اسید فسفریک تولید شده در صنعت کشاورزی و تولید کودهای شیمیایی مصرف می شود که با توجه به افزایش تقاضا در مصرف کود، قیمت تمام شده اهمیت می یابد. مسلما یکی از فاکتورهای موثر و مهم بر قیمت تمام شده یک محصول قیمت و کیفیت مواد اولیه مصرفی است.
آنچه که در اینجا اهمیت دارد قیمت اسیدفسفریک خوراکی یا صنعتی و کیفیت آن است. شما عزیزان جهت خرید اسید فسفریک گالنی یا مخزنی با قیمت مناسب و کیفیت تضمین شده می توانید با کارشناسان فروش بازرگانی کیمیا تماس حاصل نمایید.
اسیدفسفریک چیست؟

اسید فسفریک اسیدی سه ظرفیتی است که در دمای محیط غیرفعال بوده و در مقایسه با اسیدهایی همچون اسید استیک، اسید بوریک، اسید اگزالیک اسیدی قویتر و از اسیدهای نیتریک، اسید سولفوریک و اسید هیدروکلریک ضعیف تر است.
اسید فسفریک در بین اسیدها بعد از اسید سولفوریک رتبه دوم تولید در سطح جهانی را به خود اختصاص داده است که با در نظر گرفتن این تولید بالا می توان گفت از پرمصرف ترین مواد شیمیایی در صنایع مختلف است. کاربردهای مختلفی را می توان برای این اسید درنظر گرفت که معمولا اسید فسفریک را در گروه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید مواد دارویی، کودهای شیمیایی و سموم، پاک کننده های فرآورده های غذایی و مکمل غذای دام و طیور در نظر میگیرند.
همان طور که خواهیم گفت اسید فسفریک را به دو روش حرارتی و مرطوب می توان تولید نمود. در روش حرارتی با وجود اینکه خلوص فسفریک اسید حاصل بالا است ولی به دلیل گران بودن این فرآیند تنها برای مصرف در صنایع غذایی و دارویی و مواد پاک کننده که حساسیت بالایی دارند و کیفیت امری بسیار مهم است، استفاده می شود. درنتیجه طبق آمار می توان گفت حدود 60% اسید فسفریک مصرفی در صنعت به روش مرطوب تولید می شود.
اغلب اسید تولید شده به روش مرطوب را اسید فسفریک صنعتی نامیده و از آن در تولید کودهای شیمیایی و مکمل خوراک دام و طیور استفاده می شود. مسئله ای که در تولید اسید به روش مرطوب بسیار اهمیت دارد، غلظت ناخالصی ها در اسید تولید شده است، زیرا اگر غلظت ناخالصی ها بیشتر از حد استاندارد باشد در گیاهان و گوشت دام و طیور ذخیره شده و به هنگام مصرف وارد بدن انسان می شود.
به طور کلی فسفریک اسید دارای دو گرید صنعتی و خوراکی است که به صورت مخزنی و گالنی بسته بندی و نگهداری می شود. شما می توانید جهت خرید اسید فسفریک خوراکی 85% مخزنی یا اسید فسفریک صنعتی 85% گالنی با بازرگانی کیمیا تماس حاصل نمایید.


جرم مولکولی اسید فسفریک

البته، اسید فسفریک که با نام ارتوفسفریک اسید نیز شناخته می‌شود، دارای جرم مولکولی 98.00 گرم بر مول است و به صورت یک جامد سفید یا مایع بی‌رنگ و غلیظ در دمای بالای 42 درجه سانتی‌گراد دیده می ‌شود.


ویژگی های اسیدفسفریک

فرمول مولکولی H3PO4 or H3O4P
جرم مولی 97.995 g/mol
شکل ظاهری مایعی غلیظ بدون رنگ و بو
حلالیت در آب 548g در 100 گرم آب در دمای 20 °C
چگالی 1.9 g/cm³
اسیدیته 1.5
دمای جوش 407 °C
دمای ذوب 42.4 °C

ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی اسید فسفریک چگونه است؟

• حالت فیزیکی: مایع بی‌رنگ.
• جرم مولکولی: 98 گرم بر مول.
• دمای ذوب: 21 درجه سانتی‌گراد.
• دمای جوش: 158 درجه سانتی‌گراد.
• چگالی: 1.685 گرم بر سانتی‌متر مکعب.
• pH: بسته به غلظت بین 0.5 تا 2.

ساختار لوئیس اسید فسفریک نشان ‌دهنده پیوندهای کووالانسی بین اتم فسفر و اکسیژن‌ها و همچنین پیوندهای هیدروژنی است که به اتم‌های اکسیژن متصل هستند. این ساختار به اسید فسفریک اجازه می‌دهد تا سه پروتون را آزاد کند، که به آن خاصیت اسیدی می‌بخشد.
خاصیت اسیدی اسید فسفریک به دلیل وجود سه گروه هیدروکسیل قابل انتقال است. این اسید می‌تواند به صورت تدریجی پروتون‌های خود را از دست دهد و به این ترتیب، سه مرحله اسیدیته دارد که با سه ثابت تفکیک اسیدی (pKa) مشخص می‌شود.تاریخچه تولید اسید فسفریک

صنعت فسفات از اواسط قرن نوزدهم میلادی و با ساخت کودهای فسفاته مطرح شد. همان طور که میدانید فسفر از اجزاء اصلی تشکیل دهنده ساختار موجودات زنده به شمار میرود و از قدیم استفاده از استخوان و ماهی به عنوان کودهای طبیعی رایج بوده است. در قرن نوزدهم از طریق واکنش سولفوریک اسید با استخوان یا منابع معدنی فسفات تلاش شد غلظت بیشتری از فسفر در دسترس قرار بگیرد.
در اوایل قرن نوزدهم از استخوان حیوانات برای تولید کود فسفات استفاده میشد که افزایش تقاضا برای این کودها باعث شد از استخوان انسان ها نیز جهت تولید کودها استفاده شود. در این روش برای تولید کود پس از آسیاب کردن استخوان ها آن ها را با اسید سولفوریک، نمک پتاسیم و سولفات آلومینیوم مایع واکنش می دهند.
در سال 1840 از ترکیب سنگ فسفات با اسید سولفوریک برای اولین بار کود شیمیایی سوپرفسفات حاصل شد و تولید تجاری آن در سال 1842 در انگلیس آغاز شد. کود تریپل سوپرفسفات نیز مربوط به زمان تولید اسید فسفریک است که برای اولین بار در سال 1870 در آلمان تولید شد. بیشترین کاربرد این محصول به تصفیه شکر اختصاص یافت. درنهایت نیز اسید فسفریک در بیشتر کشورهای جهان به روش مرطوب و با درصد خلوص بالا تولید می شود. لازم به ذکر است که حدود 90% تولید فسفریک اسید برای ساخت کودهای شیمیایی مختلف استفاده می شود.


دسته بندی انواع اسید فسفریک

روش های مختلفی برای طبقه بندی انواع اسید فسفریک وجود دارد که در اینجا نمونه ای از این طبقه بندی را با هم مرور می نماییم. می توان براساس درصد خلوص، فسفریک اسید را به سه دسته تقسیم نمود و برای هر کدام کاربردهای خاص خود را تعریف نمود:

اسید فسفریک صنعتی

این نوع اسید در تولید شوینده ها، صنعت نساجی، تصفیه پساب و نیز تولید ظروف تفلون کاربرد دارد.

قیمت اسید فسفریک صنعتی

قیمت این ماده بسته به خلوص و کیفیت متغیر است و درصد خلوص آن معمولاً در حدود ۸۵% می‌باشد. در ایران، تولیدکنندگان مختلفی اسید فسفریک صنعتی را با بسته‌بندی ‌های متنوع و در حجم‌های گوناگون عرضه می ‌کنند. بازرگانی کیمیا عرضه کننده و واردکننده انواع اسید فسفریک درجه یک می باشد.

اسید فسفریک خوراکی

این نوع از اسید را می توان از اضافه کردن آب به P2O5 یا از سنگ حاوی فسفات در مجاورت اسید سولفوریک تولید نمود. از کاربردهای فسفریک اسید خوراکی می توان به مصرف آن در تولید روغن نباتی، نوشیدنی های گازدار، خوراک دام و مکمل غذای دام اشاره نمود.


قیمت اسید فسفریک خوراکی

قیمت اسید فسفریک خوراکی با خلوص ۸۵ درصد در بازار ایران بر اساس هر کیلوگرم محاسبه می شود. این ماده به دلیل خواص اسیدی و نگهدارنده‌ای که دارد، در صنایع غذایی مانند تولید نوشابه و مربا استفاده می‌شود. اسید فسفریک در تنظیم pH مواد غذایی و به عنوان یک طعم ‌دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، در تولید شکر از نیشکر و به عنوان کاتالیزور در صنایع مختلف نیز کاربرد دارد. این اسید در صنعت پزشکی و کشاورزی نیز استفاده‌های فراوانی دارد.

اسید فسفریک خام

این اسید از واکنش شیمیایی بین اسید سولفوریک با خاک فسفات حاصل شده و در واحدهای تصفیه به نوع خوراکی و صنعتی تبدیل می شود. لازم به ذکر است بیشترین کاربرد اسید فسفریک خام در تولید کودهای شیمیایی است.

در تقسیم بندی دیگری می توان فسفریک اسید را به نوع آزمایشگاهی با درصد خلوص 55-88%، اسید فسفریک تجاری و اسید فسفریک تکنیکال که در صنایع مختلف به کار می رود و غلظتی در حدود 85% دارد، تقسیم نمود. گفتنی است تفاوت این دسته در ترکیبات اسید فسفریک و درصد خلوص آن است.


کاربردهای اسید فسفریک در صنایع

اسید فسفریک به عنوان دومین اسید پرمصرف در سطح جهانی به دلیل ویژگی هایی که برای آن تعریف شده است، دارای کاربردهای متعددی است. در ادامه به بیان مهم ترین کاربردهای اسید فسفریک خوراکی و اسید فسفریک صنعتی می پردازیم.کاربرد اسید فسفریک خوراکی در صنایع غذایی و خوراک دام و طیوریکی از کاربردهای مهم اسید فسفریک استفاده از آن در غذاهای خوراکی به منظور ایجاد طعم در غذا است. با در نظر گرفتن این امر که فسفریک اسید را می توان به صورت انبوه و قیمت بسیار مناسب به صورت صنعتی تولید نمود ؛ جایگزین کردن آن با چاشنی های طبیعی خوراکی مانند اسید سیتریک با قابلیت ایجاد طعم ترش و یا زنجبیل با ایجاد طعم تند در غذاها، منطقی خواهد بود. درنتیجه می توان گفت اسید فسفریک یکی از مواد اصلی موجود در انواع نوشابه های گازدار و غذاهای اسیدی است.
در محصولات لبنی از این اسید به منظور تنظیم PH محیط و کنترل میزان پروتئین استفاده می شود. همچنین افزودن فسفات های مشتق شده از اسید فسفریک خوراکی به محصولات لبنی محصولی با کیفیت بالاتر و ماندگاری بیشتر را تولید می نماید.
در فرایند تولید شکر از نیشکر، برای تصفیه شربت حاصل از نیشکر از فسفریک اسید استفاده می شود.
در مراحل تولید روغن های نباتی نیز اسید فسفریک را با هدف تمیز کردن کاتالیزورها و جدا کردن باقیمانده مواد حاصل از صمغ گیری با سود مایع به کار می برند.
می توان از ترکیب اسید فسفریک با جوش شیرین، بیکینگ پودر تولید نمود که ماده ای پرمصرف در شیرینی پزی و نانوایی است.


اغلب محصولات گوشتی را برای حفظ رطوبت و ایجاد طعم بهتر در آن ها در محلول های نمکی که حاوی فسفریک اسید یا نمک های فسفاته هستند، قرار میدهند. ازجمله این نمک های فسفاته، هگزامتا فسفات، سدیم فسفات، تی سدیم فسفات و دی کلسیم فسفات ها هستند.
علاوه براین، اسید فسفریک را می توان برای تامین فسفر، کلسیم و نیتروژن غیرپروتئینی مورد نیاز در خوراک دام و طیور استفاده نمود. به عبارت دیگر، از گرید خوراکی این اسید جهت تامین مواد مغذی خوراک دام و طیور و به صورت کلسیم فسفات ها و اسید فسفریک، فسفات سدیم و آمونیوم فسفات های جامد استفاده می شود.


کاربرد فسفریک اسید صنعتی در شوینده ها

همان طور که میدانید سختی آب یکی از معضلات شایع در زمینه منابع آبی است. آب سخت آبی است که مقدار مواد معدنی زیادی را در خود دارد و این مواد معدنی اغلب شامل یون های کلسیم، منیزیم، کاتیون های فلزی و دیگر ترکیبات می شود. از مشکلاتی که آب سخت می تواند به همراه داشته باشد، تشکیل رسوبات غیرقابل حل با صابون و مواد شوینده و ایجاد لک بر روی لباس ها است، یا حتی آب سخت مانع از کف کردن مواد شوینده می شود.
به منظور نرم کردن آب و بهبود در کارایی مواد شوینده، در شوینده ها از اسید فسفریک استفاده می شود. به عبارت دیگر، نمک های فسفات این اسید در مواد شوینده به عنوان بیلدر و با هدف نرم کردن آب مصرف می شود. ترکیبات فسفر موجود در شوینده ها با کاتیون های موجود در آب، کمپلکس تشکیل داده و از واکنش آن ها با صابون و ایجاد رسوبات مزاحم جلوگیری میکند.


اسید فسفریک کشاورزی

اسید فسفریک ، با فرمول شیمیایی H3PO4 یکی از مهم‌ترین مواد شیمیایی است که در کشاورزی کاربرد دارد. این اسید به عنوان یک منبع غنی از فسفر، نقش کلیدی در تغذیه گیاهان و بهبود خصوصیات خاک ایفا می‌کند. قیمت اسید فسفریک کشاورزی می‌تواند بر اساس عواملی چون خلوص، غلظت و منبع تولید متغیر باشد.
برای خرید اسید فسفریک کشاورزی، می ‌توان به فروشگاه‌ های تخصصی مواد شیمیایی یا تأمین‌کنندگان کود کشاورزی مراجعه کرد. اسید فسفریک معمولاً در گریدها و درصد خلوص‌ های متفاوتی تولید و عرضه می‌شود، مثلاً با خلوص 85% در گالن‌ های سفید رنگ یا با غلظت‌های 54 و 73 درصد.کاربرد اسید فسفریک صنعتی در کشاورزی

با توجه به اینکه فسفر ازجمله عناصر ضروری در رشد گیاهان به شمار می رود، می توان گفت بخش قابل ملاحظه ای از اسید فسفریک تولید شده در تولید کودهای آمونیوم فسفات مصرف می شود. غنی کردن خاک ها با کودهای فسفاتی رشد گیاهان را افزایش میدهد و همچنین می توان گفت افزایش غلظت فسفات ها در سطح آب بر رشد گیاهان آبزی تاثیر مثبت دارد.
البته گفتنی است وجود کودهای فسفات در آب ها و رشد گیاهان آبزی به دلیل وجود آنها، گاهی مرگ گیاهان را به همراه دارد. گیاهان مرده نیز برای تجزیه شدن، اکسیژن موجود در آب را مصرف کرده و درنتیجه حیات موجودات آبزی به خطر می افتد. با توجه به موارد گفته شده استفاده بیش از حد از کودها برای گیاهان و حتی ریختن فاضلاب های حاوی فسفات ها می تواند برای محیط زیست مشکلاتی را ایجاد نماید و این امر نیاز به رعایت کردن اصول و استانداردهای تعریف شده دارد.کاربرد اسید فسفریک در کشاورزی

اسید فسفریک به عنوان یک ماده مغذی حیاتی در کشاورزی استفاده می‌شود که به رشد و توسعه گیاهان کمک می‌کند. این اسید به صورت کودهای فسفاتی مانند سوپر فسفات سه‌گانه (TSP)، دی آمونیوم هیدروژن فسفات (DAP) و مونو آمونیوم دی هیدروژن فسفات (MAP) در دسترس گیاهان قرار می‌گیرد و کمبود فسفر خاک را رفع می‌کند. این کودها به بهبود عملکرد محصول، افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها و آفات و بهبود کیفیت محصول کمک می ‌کنند.


کاربرد اسید فسفریک صنعتی برای برداشتن زنگ آهن

برای برطرف کردن زنگ آهن ایجاد شده روی ابزارهای آهنی یا فولاد و تبدیل این آهن به فسفات های محلول می توان از اسید فسفریک استفاده کرد. این فسفات آهن به فسفات آهن سیاه شده تبدیل می شود و جالب است بدانید که این محصول به عنوان یک عامل ضدخوردگی شناخته شده است. با توجه به این خاصیت اغلب از آن درساخت انواع اسلحه استفاده می شود و می توان گفت علت رنگ سیاه اکثر اسلحه ها روکش فسفات آنها است.
علاوه بر اسلحه از محلول های فسفاته با هدف جلوگیری از خوردگی وسایلی همچون هواپیما، کشتی، ماشین آلات جنگی و دیگر وسایل نقلیه استفاده می شود.


کاربرد فسفریک اسید خوراکی در پزشکی

در ساخت آسپرین، اسید فسفریک به دلیل دارا بودن یون هیدروژن فراوان و آلایندگی کمتر نسبت به اسیدهای دیگر به عنوان کاتالیزگر مناسبی معرفی شده است. دیگر کاربرد این اسید در پزشکی به عنوان عامل تمیزکننده و زبر کننده سطح دندان به ویژه برای بخش هایی از دندان که وسایل دندانپزشکی در آن به کار رفته، است.
خمیردندان نیز ازجمله محصولات عرضه شده در زمینه سلامت دندان است که در تولید آن از دی کلسیم فسفات، سدیم فسفات، کلسیم پیرو فسفات و تری کلسیم فسفات به عنوان براق کننده دندان استفاده می شود. علاوه بر خمیر دندان، در ساخت دهان شویه ها از دی آمونیوم فسفات استفاده می شود.


کاربرد اسید فسفریک در دندانپزشکی

اسید فسفریک ۳۷ درصد به عنوان یک اچر در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده برای آماده‌سازی سطح دندان قبل از ترمیم‌های کامپوزیت و باندینگ‌ها به کار می‌رود. اسید فسفریک با ایجاد یک سطح خشن، به افزایش چسبندگی مواد ترمیمی به دندان کمک می‌کند.
استرهای اسید فسفریک

استرهای اسید فسفریک در تولید مواد پلاستیکی، به عنوان نرم‌کننده‌ها و به عنوان افزودنی‌هایی در برخی محصولات غذایی به کار می‌روند. همچنین، در صنایع دارویی و به عنوان حلال در برخی واکنش‌های شیمیایی استفاده می‌شوند.

نمک‌های اسید فسفریک

نمک‌های اسید فسفریک ، مانند دی‌کلسیم فسفات و منوکلسیم فسفات، عمدتاً در تولید کودهای شیمیایی و به عنوان مکمل‌های خوراک دام و طیور استفاده می‌شوند. این نمک‌ها به تامین فسفر مورد نیاز برای رشد گیاهان و تغذیه حیوانات کمک می‌کنند.
• در صنایع غذایی، به عنوان تنظیم‌کننده اسیدیته و بهبود دهنده طعم در نوشابه‌های گازدار و برخی محصولات غذایی استفاده می‌شود.
• در تولید مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها به کار می‌رود.
• به عنوان یک عامل زنگ‌زدایی برای فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• در صنعت داروسازی، به عنوان واسطه در تولید برخی داروها و محصولات بهداشتی استفاده می‌شود.
اسید فسفریک در صنعت

در کنار تمام کاربردهای گفته شده می توان از این کاربرد نیز نام برد که اسید فسفریک با خلوص بالا به عنوان عامل ایجاد مدارهای الکترونیکی در طیف وسیعی از دستگاه های الکترونیکی مانند صفحه نمایش رایانه ها ، تلفن های هوشمند و تلویزیون های LCD استفاده می شود.فرآیند تولید اسید فسفریک

اسید فسفریک را می توان به دو روش حرارتی و روش تر تولید نمود. روش حرارتی محصولی با درجه خلوص بالا تولید میکند و قیمت تمام شده آن نیز نسبت به روش تر بالاتر است. فسفریک اسید تولید شده به روش تر را بیشتر برای تولید کودهای شیمیایی و خوراک دام و طیور به کار می برند و البته از طریق تصفیه این اسید می توان آن را برای گرید خوراکی مناسب نمود.روش حرارتی یا خشک در تولید اسید فسفریک

در روش حرارتی یا خشک، فسفر عنصری در مجاورت هوای اضافی به اکسید فسفر تبدیل می شود. این اکسید با جذب گرمای نهان سوخت و هیدراته شدن، اسید فسفریک را تولید می نماید. نکته قابل توجه این است که غلظت اسید حاصل به میزان آب مصرف شده و میزان قدرت خنک کنندگی سیستم وابسته است.
روش های مختلفی برای خنک کردن محفظه احتراق مانند دیواره خیس، دیواره خنک شونده با آب و دیواره خنک شونده با هوا وجود دارد. در روش دیواره خیس، جریانی از اسید سرد شده از بالای محفظه احتراق به سمت پایین وجود دارد که باعث محافظت دیواره محفظه می شود. در روش خنک شونده توسط هوا، محفظه احتراق از جنس های نسوز مانند گرافیت یا آلومینا است و حرارت از طریق تشعشع و جابجایی محفظه ها خارج می شود.روش تر یا مرطوب در تولید اسید فسفریک

می توان گفت روش متداول تولید اسید فسفریک در جهان روش تر است که در آن ماده اولیه سنگ معدن بوده و تولید در حجم بالا و درجه خلوص پایین انجام می شود. در روش تر از واکنش اسید سولفوریک با سنگ فسفات استخراج شده از معدن و خرد کردن آن (این سنگ به شکل فلوئور و آپاتیت است) ، فسفریک اسید و گچ حاصل می شود.
در روش مرطوب ابتدا در اثر واکنش فسفریک اسید با سنگ های خرد شده فسفات، مونو کلسیم فسفات حاصل می شود. مونو کلسیم فسفات با سولفوریک اسید ترکیب و اسید فسفریک و گچ را تولید میکند. با توجه به اینکه سنگ فسفات ناخالصی های گوناگونی دارد، در این فرایند واکنش های جانبی متفاوتی نیز شکل می گیرد که باعث مصرف بیشتر سولفوریک اسید می شود.
اسید فسفریک تولید شده به روش تر به دلیل وجود ناخالصی های حاصل از سنگ معدن، رنگی سیاه داشته و مناسب برای مصارفی است که درصد خلوص اسید اهمیتی ندارد.
روش تر را می توان با فرایندهای مختلفی مانند دی هیدرات، همی هیدرات و انیدرید انجام داد و طبیعی است هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد.


خالص سازی اسید فسفریک تولید شده در روش مرطوب

همان طور که گفتیم اسید حاصل از روش تر درصد خلوص پایینی دارد و به همین دلیل برای استفاده در صنایع غذایی مناسب نیست. برای اینکه بتوان از فسفریک اسید تولید شده به روش مرطوب در گرید خوراکی نیز استفاده نمود می بایست فرایند خالص سازی را برای آن درنظر گرفت. روش های مختلفی بدین منظور وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می نماییم.


شفاف سازی : اسید فسفریک ناخالص به دلیل وجود مواد جامد، کلوئیدی و نامحلول به رنگ سبز بوده و ظاهری به شکل لجن دارد. برای شفاف سازی اسید می توان آن را تا دمای معینی گرم کرده و بعد با خنک کردن و انجام سانتریفیوژ اسید شفافی حاصل می شود. در روش دیگر به نام برینش از مواد شفاف کننده استفاده می شود. در یک روش جدیدتر نیز با اضافه کردن آهک به اسید مصرفی در فرایند مرطوب و رسوب دادن یون ها می توان اسیدی شفاف تولید نمود.
استخراج حلال-حلال : در این روش از حلال های آلی نامحلول در آب استفاده می شود که باید قابلیت ایجاد دو فاز غیر قابل امتزاج (فاز اسیدی و فاز ناخالصی ها) را داشته باشد.
روش های فیزیکو-شیمیایی : این روش برای تولید اسید فسفریک با گرید خوراکی مناسب است. در این روش با ایجاد شرایط فیزیکی ویژه مانند کنترل دما یا فشار و یا از طریق افزودن مواد شیمیایی خاص ناخالصی ها را حذف می کنند.
استفاده از فیلترهای غشایی : با استفاده از فیلترهای غشایی می توان ناخالصی های فلزی را از اسید جدا نمود که با توجه به سایز منافذ و ترکیب شیمیایی غشا نمونه مناسب را انتخاب می کنند.
حذف فلزات سنگین : برای بسیاری از کاربردهای اسید فسفریک می بایست فلزات سنگین موجود همچون قلع، جیوه و مس را از اسید حذف نمود که برای این امر روش های متفاوتی وجود دارد و با توجه به شرایط می توان روش مناسب را انتخاب نمود.
روش های دیگری نیز برای خالص سازی اسید فسفریک حاصل از روش تر وجود دارد مانند : پیرولیز ، حذف آرسنیک، حذف لوئور، رنگ بری و غیره که در صورت تمایل می توانید جهت آشنایی با آن ها منابع دیگری را بررسی نمایید.


هشدارهای حفاظتی به هنگام استفاده از اسید فسفریک صنعتی و اسید فسفریک خوراکی


نوع تماس توضیحات
نماس فسفریک اسید با پوست با توجه به اینکه اسید فسفریک، اسیدی خورنده است؛ درصورت تماس با پوست باعث سوزش و قرمز شدن پوست می شود و حتی در برخی موارد باعث سوختن پوست نیز شده است.
تماس فسفریک اسید با چشم فسفریک اسید باعث سوختگی، درد و قرمز شدن چشم می شود. علاوه براین، احتمال تیره شدن دید چشم و ایجاد آسیب های ماندگار بر چشم نیز وجود دارد.
تنفس اسید فسفریک اغلب امکان تنفس اسید فسفریک در شرایط خاصی همچون گرم شدن و تبخیر آن وجود دارد. بنابراین تنفس بخار اسید فسفریک باعث تحریک بینی، گلو و قسمت بالای مجاری تنفسی می شود. احساس سوزش و تنگی نفس و حتی بیهوشی از علایم تنفس بخار اسید فسفریک اسید و لازم به ذکر است که تنفس مقدار زیادی از این اسید می تواند به ریه آسیب جدی وارد کند.
بلعیدن فسفریک اسید در صورت خوردن اتفاقی این اسید منجر به دردشکم، سوزش گلو و حالت تهوع در فرد می شود. اگر مقدار اسیدی که توسط فرد بلعیده شده است، زیاد باشد احتمال شوک، از کار افتادن گردش جریان خون و حتی مرگ بسیار زیاد است.
اثرات زیست محیطی اسید فسفریک فسفریک اسید می تواند آب و خاک را آلوده نماید.
دیگر خطرات اسید فسفریک این اسید خطر احتراق و انفجار ندارد.


وارد کننده اسید فسفریک خوراکی

با توجه به اهمیت اسید فسفریک خوراکی در صنایع مختلف، واردات و تأمین این ماده شیمیایی حیاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. اسید فسفریک به عنوان یک ماده افزودنی در صنایع غذایی و نیز به عنوان یک ترکیب کلیدی در تولید کودهای کشاورزی استفاده می ‌شود. قیمت اسید فسفریک خوراکی ۸۵%، که به صورت مایع و با خلوص بالا عرضه می‌شود، می‌تواند بر اساس عوامل مختلفی مانند هزینه‌های تولید، نوسانات بازار جهانی، هزینه‌های واردات و تقاضای بازار داخلی متغیر باشد.
واردکنندگان اسید فسفریک خوراکی مانند بازرگانی کیمیا، نقش مهمی در تأمین این ماده برای صنایع داخلی ایفا می‌کنند. این شرکت‌ها با ارائه محصولات با کیفیت و رعایت استانداردهای بین‌المللی، توانسته‌اند نیاز بازار داخلی را به خوبی پاسخ دهند و در عین حال، بازارهای بین‌المللی را نیز هدف قرار دهند.

در نهایت، انتخاب یک واردکننده معتبر و قابل اعتماد، که بتواند اسید فسفریک خوراکی ۸۵% را با قیمت مناسب و کیفیت بالا ارائه دهد، می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های تولید و افزایش رقابت‌پذیری محصولات نهایی داشته باشد.


تولید کننده اسید فسفریک

تولید اسید فسفریک در مقیاس کوچک می‌تواند با استفاده از روش‌ های مختلفی انجام شود. اسید فسفریک در مقیاس کوچک، معمولاً به دو روش تولید می‌شود:
1. فرایند مرطوب تولید اسید فسفریک : این روش شامل واکنش دادن سنگ معدن فسفات با اسید سولفوریک غلیظ است. محصول این واکنش اسید فسفریک و سولفات کلسیم (گیپس) است.
2. روش حرارتی (خشک): این روش بیشتر برای تولید اسید فسفریک با خلوص بالا و ناخالصی کمتر استفاده می‌شود، اما به دلیل هزینه بالای تولید و مصرف انرژی زیاد، عمدتاً در مقیاس‌های کوچکتر انجام می‌شود.
برای تولید اسید فسفریک در حد خیلی کم، می‌توان از روش تر استفاده کرد که نیاز به تجهیزات و مواد اولیه کمتری دارد و برای مصارف آزمایشگاهی مناسب است.


خرید اسیدفسفریک خوراکی و صنعتی

اسیدفسفریک صنعتی و اسید فسفریک خوراکی، کاربردهای متنوعی در صنعت دارند. برای خرید اسید فسفریک 85% به صورت عمده برای استفاده در صنایع مختلف می‌توانید با بازرگانی کیمیا شیمی پایدار تماس بگیرید.

فروش اسیدفسفریک

اسید فسفریک در صنایع غذایی و دارویی یکی از ترکیبات مهم به شمار می‌رود. این اسید به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات مختلف استفاده می‌شود که بر کیفیت نهایی محصول تاثیر دارد. به همین دلیل برای خرید اسید فسفریک بهتر است از بازرگانی‌های معتبر که اسیدی مرغوب و با کیفیت با درصد خلوص واقعی را به شما عرضه می‌کنند، تماس بگیرید. بازرگانی کیمیا شیمی پایدار یکی از معتبرترین بازرگانی‌های فروش اسید فسفریک است که سال‌ها در این زمینه فعالیت داشته است و همواره محصول اصل که منطبق با انالیز مصرف است را به شما ارائه داده است.خطرات و نکات ایمنی اسید فسفریک

اسید فسفریک یک ماده شیمیایی خورنده است که می‌تواند باعث سوختگی‌های شدید پوستی و آسیب‌های جدی به چشم‌ها شود. استنشاق بخارات این ماده می‌تواند به دستگاه تنفسی آسیب برساند و در صورت بلعیده شدن، سوزش و صدمه به بافت‌های دهان و مری ایجاد کند.
هنگام کار با اسید فسفریک، استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند دستکش‌های ضد اسید، ماسک صورت، عینک ایمنی و لباس‌های محافظ ضروری است تا از تماس مستقیم با پوست و چشم‌ها جلوگیری شود.
همچنین، در صورت تماس اتفاقی با این ماده، باید فوراً ناحیه آسیب‌دیده را با آب فراوان شستشو داده و به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. اقدامات ایمنی و پیشگیرانه می‌تواند خطرات ناشی از کار با اسید فسفریک را به حداقل برساند.
هر لیتر اسید فسفریک چند کیلوگرم است؟

وزن یک لیتر اسید فسفریک بستگی به غلظت آن دارد. به طور معمول، یک لیتر اسید فسفریک با غلظت ۸۵٪ حدود ۱٫۶۸۵ کیلوگرم وزن دارد.


بسته‌بندی و شرایط نگهداری اسید فسفریک چگونه است؟

اسید فسفریک باید در گالن‌های 35 کیلوگرمی بسته‌بندی شود و در محیط خشک و خنک با تهویه مناسب نگهداری گردد. این ماده اشتعال‌پذیر یا قابل انفجار نیست.


روش‌های تولید اسید فسفریک در ایران

در ایران، تولید اسید فسفریک از طریق روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. اسید فسفریک که با نام‌های اسید آرتوفسفریک یا ارتو فسفریک اسید نیز شناخته می‌شود، به طور عمده در تولید کودهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کود اسید فسفریک به دلیل داشتن فسفر بالا برای تغذیه گیاهان بسیار مفید است و به عنوان یکی از اجزای اصلی در تولید کودهای کشاورزی به شمار می‌رود. اسید آرتوفسفریک به عنوان ماده اولیه در تولید کودهای فسفاته مانند سوپرفسفات و فسفات آمونیوم استفاده می‌شود که نقش مهمی در افزایش کیفیت و بهره‌وری محصولات کشاورزی دارد.
تفاوت اسید فسفریک صنعتی با اسید فسفریک خوراکی

تفاوت اصلی بین اسید فسفریک صنعتی و خوراکی در خلوص و کاربردهای آن‌ها است. اسید فسفریک خوراکی دارای خلوص بالاتری است و معمولاً برای مصارف خوراکی مانند افزایش ماندگاری و بهبود طعم مواد غذایی استفاده می‌شود. در حالی که اسید فسفریک صنعتی که خلوص پایین‌تری دارد، بیشتر در تولید کودهای شیمیایی و دیگر فرآیندهای صنعتی به کار می‌رود.
در مورد قیمت اسید فسفریک در بازار ایران، به طور کلی، اسید فسفریک خوراکی به دلیل خلوص بالاتر و کیفیت بهتر، قیمت بیشتری نسبت به اسید فسفریک صنعتی دارد. با این حال، تفاوت قیمت زیادی بین این دو نوع وجود ندارد و هر دو در دسته اسیدهای نسبتاً ارزان قرار می‌گیرند. اگر خرید عمده انجام شود، ممکن است قیمت‌ها متفاوت باشد و صرفه‌جویی در هزینه‌ها امکان‌پذیر باشد.
آیا در محصولات آرایشی و بهداشتی از فسفریک اسید استفاده می‌شود؟

در برخی محصولات آرایشی و بهداشتی از اسید فسفریک استفاده می‌شود. این استفاده معمولاً به عنوان یک افزودنی است که به محصولات خاصیتی مانند طعم یا خاصیت اسیدیته می‌دهد.
در مورد نوشیدنی‌ها، بله، اسید فسفریک به عنوان یک افزودنی در نوشیدنی‌هایی مثل کوکاکولا استفاده می‌شود. این ماده به نوشیدنی‌ها طعم تند و تیز می‌دهد و همچنین به عنوان یک نگهدارنده عمل می‌کند. اسید فسفریک در نوشیدنی‌ها به مقدار کم و کنترل شده استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که مصرف آن ایمن باشد.

فرآیند استخراج اسید فسفریک با حلال

در فرآیند استخراج اسید فسفریک با حلال، ابتدا سنگ فسفات با اسید کلریدریک تنظیم می‌شود و سپس اسید فسفریک با استفاده از الکل صنعتی به عنوان حلال جداسازی می‌گردد. این روش به دلیل کارایی بالا در جداسازی اسید فسفریک از ناخالصی‌ها، در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت