تغییر در بازارهای صادراتی با حذف 4200

رونق استفاده از مکانیزم تهاتر میان ایران و آفریقا
21/03/1401
مشمولان کاهش ۵۰ درصدی مالیات واردات
20/04/1401
 
علیرضا پیمان‌پاک با بیان اینکه میزان صادرات به ترکیه ۱۰۰‌درصد رشد داشته است، در مورد علت کاهش صادرات به عراق گفت: این کاهش به دلیل این بود که کالاهایی که با ارز ترجیحی تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد، به عراق می‌رفت و چون ارزان بود، عراقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مشتری بودند اما با اصلاحات اقتصادی و حذف ارز ترجیحی از کالاها، بازار عراق از دست رفت اما با تغییر کشور هدف ما صادر‌کننده را به کشورهای دیگر هدایت کردیم. به‌طور مثال ماست را عراق ۵/ ۱دلار می‌خرید، در روسیه ۵/ ۲دلار خریدند و ما صادر‌کننده را به آنجا هدایت کردیم.
پیمان‌پاک درخصوص اقداماتی که دولت برای این افزایش میزان صادرات انجام داده است افزود: اولین اقدام دولت هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف بود، دومین اقدام رفع موانع و مشکلات و سومین و مهم‌ترین این بود که شخص اول دولت به‌همراه تمامی دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها پیگیر حل و رفع موانع صادرات بودند. وی تاکید کرد: بارها شده است شخص رئیس‌جمهوری وقتی از مانعی مطلع می‌شود، بلافاصله رفع آن را پیگیر می‌شود و همین موضوع سبب می‌شود که سایر دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز مدام از ما بپرسند مشکل کجاست که رفع کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت از تسهیل شرایط ارزآوری و بازگشت ارز توسط صادرکنندگان به‌عنوان یکی از اقدامات اصلی در جهت سهولت صادرات خبر داد و گفت: نکته مهم در صادرات این است که ما به آن به‌عنوان یک زنجیره نگاه کنیم. وی همچنین از اولویت‌بندی کشورها بر اساس منابع انسانی و منابع کشور خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته غفلت محض از بازار جنوب‌شرق آسیا و آفریقا با توجه به تمام فرصت‌های موجود صورت‌گرفته است و اکنون با در اولویت قرار‌دادن آفریقا توانستیم صادرات به این قاره را ۱۰۰‌درصد رشد دهیم، اما بازهم عدد کم است.
پیمان‌پاک با اشاره به فرصت ازدست‌رفته در آفریقا گفت: خیلی از کشورهای آفریقایی در تحریم بودند و می‌گفتند که چرا با ما وارد تجارت نمی‌شوید؟ او همچنین با اشاره به مشکلات زیرساختی در صادرات گفت: وقتی توسعه بازار می‌دهیم زیرساخت مهم است، در مورد روسیه کامیون و کانتینر کم آمده و آستارا قفل شده است. چرا؟ به‌خاطر اینکه سال‌ها به آن بی‌توجه بودند و برای زیرساخت‌ها، لجستیک و حمل‌ونقل کاری نکردند. وی با اشاره به مثبت‌شدن تراز تجاری کشور در ۳‌ماه اول امسال به میزان ۶۰۵‌میلیون دلار افزود: این اتفاق در شرایطی رقم خورد که در ۳‌ماه ابتدایی امسال اصلاحات اقتصادی، جنگ اوکراین و قرنطینه شانگهای را داشتیم و در این شرایط توانستیم تراز تجاری را افزایش دهیم.
رئیس سازمان توسعه‌تجارت که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گفت در مورد تجارت با اتحادیه اروپا نیز گفت: ما که به گفته برخی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها زبان غرب را در دولت سیزدهم بلد نبودیم ۵۵‌درصد افزایش صادرات به اتحادیه اروپا داشتیم. علت چه بود؟ این بود که بحث معامله تجاری بر اساس منفعت کشورهاست و ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد. رئیس سازمان توسعه تجارت درخصوص علت موفق‌نبودن تجارت با سوریه گفت: نکته مهم در سوریه سیاست‌های دولت این کشور است، آنها قوانین عدم‌خروج ارز دارند و باید بر این اساس برنامه‌ریزی کنیم. یکسری اقدامات در حال انجام است اما سرعتش نسبت به سایر کشورها کمتر است، ما باید سوریه را به‌عنوان محلی برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری و دروازه ورود به کشورهای عربی نگاه کنیم و با این کشور به تولید مشترک برسیم.

منبع : www.donya-e-eqtesad.com
 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

Comments are closed.

استعلام قیمت