parallax background

ادتا 2 سدیم

پرمنگنات پتاسیم
پرمنگنات پتاسیم
04/02/2021
اکسید آلومینیوم
08/02/2021

قیمت خرید ادتا 2 سدیم


ادتا2سدیم به عنوان عامل کی لیت ساز فلزات سنگین شناخته شده است که کمپلکس های پایداری را در محلول ایجاد میکند. برای این ترکیب شیمیایی مصارف متنوعی در صنعت تعریف شده است که کیفیت آن اهمیت بسیاری دارد . بازرگانی کیمیا به عنوان یکی از تامین کننده های مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی در کشور، انواع مواد شیمیایی مورد نیاز را با کیفیت و قیمت مناسب همراه با مجوز مصرف عرضه میکند. جهت استعلام قیمت ادتا 2 سدیم و ادتا 4 سدیم و ویژگی های آن می توانید با کارشناسان فروش بازرگانی کیمیا تماس حاصل نمایید.ویژگی های ادتا 2 سدیم

فرمول مولکولی C10H16N2Na2O8
جرم مولکولی 338.21 g/mol
شکل ظاهری پودر کریستالی سفید رنگ

ادتا 2 سدیم چیست؟

ترکیبات آلی که یون های فلزی در ساختارهای حلقوی خود دارند را عامل کی لیت می نامند. اکثر عوامل کی لیت اتم های اکسیژن، نیتروژن یا گوگرد را در ساختار خود دارند. اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) کی لیت بسیار پایداری بین یک مولکول ادتا و یون فلز تشکیل میدهد. از عوامل کی لیت ساز برای تیتراسیون کی لیت، ایزوله کردن و جداسازی یون های فلزی، پوشش یون های مخصوص، حل کردن فلزات در حلال های آلی و کروماتوگرافی گازی یون های فلزی استفاده می شود.
ادتا یک اسید کربوکسیلیک پلی آمین است که بیشتر حالت نمک دو سدیم آن (ادتا 2 سدیم) استفاده می شود. این ترکیب می تواند کمپلکس های پایداری را با گستره وسیعی از یون های فلزات تشکیل دهد، درنتیجه در رهاسازی این یون های فلزی توانایی بالایی دارد.


کاربردهای ادتا 2 سدیم

ادتا یک ماده شیمیایی است که در ساختار خود شش موضع (چهار گروه کربوکسیل و دو گروه آمین) برای ایجاد پیوند با یون های فلزی دارد. این ماده می تواند با برخی از ذرات، کمپلکس پایداری تشکیل دهد. به دلیل خاصیت تشکیل کمپلکس می تواند به راحتی از واکنش فلزات نامطلوب و تاثیر منفی آن روی بسیاری از محصولات جلوگیری کند، درنتیجه از آن به عنوان جداکننده یا متوقف کننده واکنش ها استفاده می شود.

ادتا در لوازم آرایشی و بهداشتی

از ادتا 2 سدیم به صورت گسترده ای در انواع مرطوب کننده، محصولات مراقبت پوست و پاک کننده ها، صابون های حمام، انواع شامپوها و نرم کننده ها، رنگ مو، لوسیون ها و دیگر محصولات استفاده می شود.
ادتا دو سدیم به دلیل ساختاری که دارد با یون های فلزی پیوند ایجاد کرده و فلزات را غیرفعال میکند. در محصولات آرایشی و بهداشتی از این خاصیت ادتا دو سدیم برای جلوگیری از تغییر در ساختار شیمیایی محصولات و درنتیجه خراب شدن آن، ایجاد تغییرات ناخواسته در محصولات، تغییر در PH، تغییر در رایحه یا بافت محصولات استفاده می شود.
می توان گفت در لوازم آرایشی به دلایل مختلفی همچون نگهدارنده، کی لیت کننده و تثبیت کننده استفاده می شود و ثابت شده است که این ماده باعث تقویت خاصیت کف سازی و تمیز کنندگی محلول های آرایشی می شود. به عنوان یک کی لیت کننده و با ایجاد پیوند با یون های فلزات سنگین موجود در آب، سختی اب را کاهش داده و از رسوب فلزات بر روی پوست و موی سر جلوگیری میکند، بنابراین برای محصولات بهداشتی و شوینده که با آب سروکار دارد مفید است.
از آنجا که ادتا 2 سدیم باعث کاهش سختی آب (کاتیون های فلزی موجود در آب) می شود، سایر عناصر موجود در شامپوها و صابون ها در تمیز کردن موثرتر عمل میکنند. بنابراین از ادتا2سدیم در شوینده های مصرفی برای شستن لباس ها نیز استفاده می شود تا آب مصرفی برای شستشو را نرم کرده و شوینده ها تاثیر بهتری داشته باشد.
در اغلب ضدعفونی کننده های خانگی از ادتا استفاده می شود، به خصوص اگر در فرمول آن صابون های اسید چرب وجود داشته باشد. این صابون ها نسبت به کلسیم و منزیم حساس بوده و عامل کی لیت از ایجاد curds صابون آب سخت جلوگیری میکند.

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر : مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی و بهداشتی


ادتا در صنعت نساجی

در صنعت نساجی، ادتا 2 سدیم با حذف یون های فلزی آزاد و مضر از تغییر رنگ پارچه ها جلوگیری کرده و همچنین از رسوب شدن مواد در تجهیزات صنعتی که در دمای بسیار بالا کار میکنند، جلوگیری میکند. به طور کلی می توان گفت ادتا واکنش پذیری فلزات را کاهش داده و از هرگونه اثر ناخواسته ای که ممکن است در حضور آن رخ دهد جلوگیری میکند. بنابراین در نساجی نیز برای عملیات های مختلف استفاده می شود.ادتا در صنعت پزشکی و داروسازی

علاوه بر صنایع، در پزشکی نیز کاربردهای فراوانی برای ادتا تعریف شده است. پزشکان از این ماده برای درمان افراد مسموم شده با سرب استفاده میکنند. در مصارف دارویی ادتا را به صورت وریدی تجویز و از طریق جریان خون وارد بدن میکنند. ادتا به دلیل ماهیت شش ضلعی، ساختاری شبیه به چنگک دارد ؛ به دلیل همین ساختار فلزات سنگین سمی موجود در جریان خون را به خود جذب کرده و با این یون های فلزی پیوند ایجاد میکند. این پیوند ترکیبی را به وجود می آورد که می تواند از طریق ادرار از بدن دفع شده و امکان اتصال به آنزیم ها و سیتوکروم ها را ندارد. علاوه بر سرب، ادتا می تواند یون های مضر جیوه، کروم، کبالت، نیکل، روی، آرسنیک را از بدن دفع کند. نمک ادتا دو سدیم یکی از اجزای رایج در قطره های چشمی و محلول های مرطوب کننده و تمیزکننده لنزهای چشم است.ادتا در صنایع غذایی

ادتا 2 سدیم به عنوان یک ماده افزودنی در طیف وسیعی از محصولات ازجمله کنسرو ماهی و میگو، قارچ های کنسرو شده، سیب زمینی های سرخ شده استفاده می شود و نیز به سس هاس سالاد به منظور جلوگیری از خشکی اضافه می شود.


ادتا چه آسیب هایی به محیط زیست می زند؟

ادتا2سدیم به عنوان یک لیگاند چند دندانه بسیار مفید است و از آنجا که در صنعت بیش از اندازه استفاده شده است به عنوان یک آلاینده زیست محیطی شناسایی شده است. این ترکیب در نهایت به اتیلن دی آمین تری استیک اسید تجزیه می شود و با از دست دادن یک گروه اسیدی به ماده ای سمی تبدیل می شود.


استعلام قیمت