parallax background

تولیل تری آزول

بنزو تری آزول
بنزو تری آزول
02/01/1396
مرکاپتو بنزو تی آزول
مرکاپتو بنزو تی آزول
13/10/1399

قیمت تولیل تری آزول


تولیل تری آزول که یکی از مشتقات بنزو تری آزول است و با نام 4(5)-متیل بنزو تریازول نیز شناخته می شود ازجمله مواد شیمیایی مصرفی در صنعت است که کاربردهای متنوعی برای آن تعریف شده است. بازرگانی کیمیا به عنوان یکی از تامین کنندگان مواد شیمیایی مصرفی در صنایع مختلف، کیفیت مواد شیمیایی ر در اولویت کار خود قرار داده است. شما می توانید انواع مواد شیمیایی مورد نیاز خود را با مجوز رسمی مصرف با قیمتی مناسب خریداری نمایید. جهت اطلاع از قیمت مواد شیمیایی مورد نیاز خود با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.ویژگی های تولیل تری آزول

فرمول مولکولیC7H7N3
جرم مولی131.15 g/mol
شکل ظاهریگرانول یا پودر قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای روشن و یا سفید رنگ
حلالیت در آب1-5 g/l (at 23.7°C)
چگالی 1.13 g/cm3
نقطه جوش317° C
نقطه ذوب83° C
اسیدیته5.5-6.5

تولیل تری آزول چیست؟

تولیل تری آزول مهارکننده خوردگی بسیار موثر برای مس و آلیاژهای آن است. این ماده برای سیستم هایی که فلزات در تماس مداوم با مایعات هستند، درنتیجه احتمال زنگ زدگی آن ها بالاست و نیاز ضروری به مراقبت و پیشگیری از زنگ زدگی دارند مناسب است. از تولیل تری آزول علاوه بر مس و آلیاژهای آن برای دیگر فلزات مانند روی، کبالت و نقره به منظور محافظت از زنگ زدگی استفاده می شود.
تولیل تری آزول به صورت پودر یا گرانول سفید رنگ است که به دلیل داشتن دو ایزومر به صورت ترکیبی از 4-متیل بنزو تری آزول (45%) و 5-متیل بنزو تری ازول (55%) با قابلیت انحلال در محلول رقیق قلیایی تولید می شود. این ماده در آب به سختی حل می شود ولی در حلال های آلی مانند بنزن، الکل، تولوئن و کلروفرم قابل حل است.
تولیل تری آزول در بازار به دو صورت عرضه شده و به فروش می رسد:
• تولیل تری آزول پودری
• تولیل تری آزول گرانولتولیل تری آزول بازدارنده خوردگی فلزات

بنزو تری آزول و تولیل تری آزول ترکیبات آلی هستند که خواص شیمیایی متنوعی ارائه می دهند ولی در صنعت در سطح وسیعی برای محافظت از خوردگی فلز مس و آلیاژهای آن به ویژه در سیستم های خنک کننده آب استفاده می شود.
لازم است بدانید ساختار این بازدارنده ها در برابر حرارت بسیار حساس بوده و با افزایش دما تجزیه می شوند. با وجود اینکه در اثر تجزیه بخار سمی آزاد می کنند، ولی به دلیل خواصی که دارد همچنان در صنعت کاربرد دارد.
تولیل تری آزول یکی از مشتقات بنزو تری آزول است که یک گروه متیل به حلقه بنزن اضافه شده است. این استخلاف متیل روی حلقه بنزن باعث شده است به دلیل آبگریزی گروه متیل آن را به ترکیبی موثر در کنترل خوردگی مس و آلیاژهای آن تبدیل کرده است. به عبارت دیگر، به دلیل همین استخلاف اثرگذاری تولیل تری آزول بر محافظت از خوردگی فلزات بیشتر از بنزو تری آزول است.
بنزو تری آزول و تولیل تری آزول در دسته محافظت کننده های جذبی برای فلزات مس و برنج هستند. این دو ترکیب به تنهایی عملکرد یکسانی دارند ولی گفتنی است ترکیب این دو به ویژه در محلول های اسیدی عملکرد را بهبود می دهد.


کاربردهای تولیل تری آزول

گرانول تولیل تری آزول روی سطح فلز جذب شده و غشایی نازک تشکیل می دهد تا از مس و دیگر فلزات در برابر خوردگی هوا و دیگر شرایط مضر محافظت نماید. همچنین از خوردگی آلومینیوم تا 78درصد در محلول های اسید کلریدریک با غلظت 0.1 جلوگیری میکند و آزمایشات نشان داده اند واکنش بین تولیل تری ازول با سطح آلومینیوم خودبه خود است. وجود تولیل تری آزول در این محیط مانع واکنش بین یون هیدروژن آزاد اسید با سطح آلومینیوم شده و به این ترتیب از واکنش اکسیداسیون آلومینیوم جلوگیری میکند.
علاوه بر تولی تری ازول مواد شیمیایی دیگری همچون مرکاپتو بنزو تیازول و بنزو تری آزول در صنعت به عنوان ماده ای موثر در جلوگیری از خوردگی فلزات و زنگ زدگی استفاده می شوند.
از تولیل تری آزول به عنوان عامل تصفیه در چرخه آب، ضدیخ برای اتومبیل ها، ضد تیرگی در چاپ عکس ها، تثبیت کننده ترکیبات ماکرومولکولی، تنظیم کننده رشد گیاهان، روان کننده مواد افزودنی، جذب کننده اشعه ماوراء بنفش و ... استفاده می شود.
پودر تولیل تریازول اثر ضدخوردگی مناسبی در سیستم های چرخشی خنک کننده آب که همراه با مواد ضد باکتری و جلبک است از خود نشان می دهد.


طبقه بندی محافظت کننده های خوردگی

می توان محافظت کننده های خوردگی را بدین صورت طبقه بندی نمود:
رویین کننده ها : این نوع از محافظت کننده ها به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شوند. رویین کننده مستقیم، اکسیدکننده قوی است که با سطح فلز واکنش داده و لایه اکسیدی رویین را تثبیت و لایه آسیب دیده را ترمیم می کند. کرومات، نیتریت و نیترات و مولیبدات ها نمونه های این دسته هستند.
رویین کننده غیرمستقیم ترکیبات قلیایی هستند که باعث بهبود جذب اکسیژن شده و با هیدروژن جذب شده واکنش می دهند. بنزوات و مشتقات آن، بورات و فسفات نیز نمونه های این دسته هستند.
محافظت کننده های لایه نازک : این نوع با تشکیل یک لایه روی فلز یا سطح اکسیدشده از جذب پروتون یا اکسیژن جلوگیری می کند. تری آزول ها و سیلیکات ها از این نوع هستند.
محافظت کننده آلی : این نوع از ترکیبات به کندی از روی سطح تخلیه می شوند و نیز طول عمر خنک کننده ها را طولانی می کنند. اسیدهای آلیفاتیک، بنزوئیک اسید، تولیل تری آزول و بنزو تری آزول از نمونه های این نوع محافظت کننده ها به شمار می روند.


نکات ایمنی در استفاده از تولیل تری آزول

این ماده شیمیایی به دلیل ویژگی هایی که دارد برای انسان ها می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. به همین دلیل می بایست هنگام استفاده از تولیل تری آزول نکات ایمنی را راعایت کنید. هنگام کار با این ماده شیمیایی باید مراقب باشید زیرا در صورت تماس با پوست بدن یا بلعیدن مشکلاتی را به وجود می آورد.
تحریک کننده چشم و سیستم تنفسی است، بنابراین توصیه شده است حتما از دستکش، عینک و ماسک استفاده کنید. می تواند عوارض جانبی بلند مدتی را برای محیط کاری ایجاد نماید، علاوه براین برای ارگانیسم های خاک و موجودات زنده آبزی سمی شناسایی شده است ؛ درنتیجه از ورود تولیل تریازول به آب های طبیعی یا فاضلاب ها جلوگیری کنید.


۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

1 Comment

  1. رحیم متعجب says:

    مفیدبودممنونم.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت