parallax background

کلر مایع

کربنات سدیم
کربنات سدیم
22/10/1399
مالتودکسترین
مالتودکسترین
24/10/1399

قیمت کلر مایع


کلر ازجمله عناصر شیمیایی پرکاربرد است که در صنایع مختلفی به عنوان مواد شیمیایی اولیه استفاده می شود. عمده مصرف کلر به عنوان ضدعفونی کننده و سفیدکننده است که به هنگام مصرف کیفیت و درصد خلوص آن اهمیت زیادی دارد. بازرگانی کیمیا شیمی پایدار ازجمله تامین کنندگان معتبر مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی است که از ابتدای فعالیت خود همواره کیفیت محصولات عرضه شده را در دستور کار خود قرار داده است. جهت اطلاع از قیمت کلر و نحوه ثبت خرید به صورت عمده و نیز آگاهی از ویژگی های محصولات موجود با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.ویژگی های کلر مایع

فرمول مولکولی Cl2
جرم مولی 70.9 g/mol
شکل ظاهری گاز سبز رنگ متمایل به زرد
حلالیت در آب 6,300 mg/L at 25 °C
چگالی 2.898 g/L
دمای جوش -34.04 °C
دمای ذوب -101.5 °C

توضیحی مختصر از کلر

تصفیه آب آشامیدنی با استفاده از کلر از مهم ترین پیشرفت های بشر در حوزه بهداشت بوده است. این ماده به دلیل دارا بودن خاصیت ضدعفونی به بهبود زندگی بشر کمک بسزایی کرده است.
به طور کلی اولین موارد مصرف تعریف شده برای کلر در تهیه سفیدکننده مورد نیاز در نساجی و کاغذسازی و ضدعفونی کردن بوده است و به تدریج به عنوان یک ماده شیمیایی مورد توجه قرار گرفت. تقریبا از سال 1950 به بعد کلر به عنوان ماده خام برای تهیه مواد آلی معرفی شد به گونه ای که امروزه به طور گسترده در ساختمان ها، صنعت نساجی، تولید حشره کش ها و انواع حلال ها استفاده می شود.
کلر عنصری است که علاوه بر کاربردهای مختلف در صنعت، در برخی از محصولات خانگی نیز وجود دارد. این عنصر بیشتر در محلول های سفیدکننده خانگی با موارد مصرفی چون سفید کردن البسه و ضدعفونی کردن سطوح سرویس های بهداشتی وجود دارد.
اغلب کلر به صورت گاز سمی وجود دارد که به منظور سهولت در بسته بندی و حمل و نقل، از طریق خنک کردن و تحت فشار قرار دادن کلر گازی را به صورت مایع در می آورند. البته این کلر مایع در صورت آزاد شدن سریعا به گاز تبدیل شده و در هوا پخش می شود که از طریق بوی تند و تحریک کننده ای که دارد قابل شناسایی است.


تاریخچه تولید کلر

در سال 1774 میلادی شل گاز کلر را از واکنش اسید کلریدریک با منگنز دی اکسید به دست آورد درحالی که نمی دانست کلر یک عنصر است البته در تاریخ شیمی معمولا دوی را به عنوان کاشف کلر معرفی می کنند .
در ابتدا کلر مصرفی در صنعت نساجی برای فرایند سفیدگری منسوجات را از واکنش منگنز دی اکسید و اسید کلریدریک طی فرایند پیشنهادی ولدن تولید می شد که راندمان کمی داشت. دی کن در سال 1886 فرایندی را شناسایی کرد که طی اساس آن اکسیداسیون گاز کلریدریک در مجاورت نمک مس به عنوان کاتالیزور و توسط اکسیژن هوا بود که نسبت به فرایند گذشته راندمان بالاتری داشت.
البته پیش از این کرویک شانک در سال 1800 کلر را به شیوه الکتروشیمیایی تهیه کرد ولی تا سال 1982 که ژنراتور مناسبی وجود نداشت، نتوانست جایگاه مناسبی در صنعت برای خود ایجاد کند، ولی پس از مطرح شدن ژنراتور روش کلر آلکالی برای تولید کلر در مقیاس صنعتی مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که امروزه حدود 95% کلر تولید شده در سطح جهانی با استفاده از روش کلر آلکالی است.
از دیگر روش های الکتروشیمیایی تولید کلر روش الکترولیز اسید کلریدریک و الکترولیز کلریدهای فلزات قلیایی و قلیایی خاکی هستند که در این روش ها کلر یک محصول فرعی واکنش است. برای آشنایی بیشتر با فرآیند کلر آلکالی می توانید به مقاله با همین عنوان مراجعه نمایید.


کاربردها و موارد مصرف کلر مایع

کلر در تصفیه ذخایر آب :
یکی از مراحل اساسی در فرایند تصفیه آب، گندزدایی است که با هدف حفظ کیفیت میکروبی آب در شبکه های توزیع انجام می شود. عمده ترین ترکیب گندزدایی مصرفی کلر است که یک بازه حداقلی و حداکثری برای میزان کلر موجود در آب درنظر گرفته شده است. آنچه که در این فرایند مهم است حفظ غلظت کلر مناسب و درنتیجه توزیع آب با کیفیت است.
همان طور که گفته شد کلرزنی یکی از روش های معمول برای گندزدایی آب در ایستگاه های تصفیه آب است که بروز هر نوع مشکلی می تواند مانع تصفیه کامل آب شده و برای سلامتی انسان خطرآفرین باشد. عدم عملکرد صحیح لوله ها در انتقال گاز کلر به دلیل انسداد لوله ها ازجمله مشکلاتی است که مانع از تصفیه کامل آب می شود. دلیل عمده انسداد لوله ها ناشی از خوردگی داخلی لوله های فلزی است که به منظور آشنایی بیشتر می توانید به مقاله خوردگی فلزات مراجعه نمایید. علت این خوردگی حضور همزمان رطوبت و گاز کلر در لوله ها و فراهم شدن شرایط خوردگی درون لوله ها است که می بایست شرایطی برای جلوگیری از انسداد لوله ها توسط لایه های خوردگی در نظر گرفته شود.


کلر و مراقبت های بهداشتی :
کلر در تولید برخی از داروها مانند داروهای کاهش کلسترول، کنترل درد آرتریت و تسکین علائم آلرژی جایگاه مهمی دارد. همچنین محصولات کلر را می توان در کیسه های خون، تجهیزات پزشکی و بخیه های جراحی یافت و از آن در تولید لنزهای تماسی و عینک های ایمنی استفاده می شود.

کلر در صنعت کاغذسازی :
ازجمله کارهایی که در صنعت کاغذ انجام می شود عملیات رنگبری در قبل و بعد از پالایش در خمیرکاغذ است. خمیرکاغذهای تیمارنشده دارای مقادیر بالایی از فلزات مختلف هستند که می توانند باعث تجزیه سریع رنگبری کارآمد و گزینشی خمیرکاغذ شوند. رنگ بری خمیرکاغذ شیمیایی با استفاده از توالی های مختلفی صورت می گیرد که در این توالی ها اغلب از مواد مختلف شیمیایی همچون کلر، هیدروکسید سدیم، هیپوکلریت، دی اکسید کلر و غیره استفاده می شود. در این توالی ها که اغلب به توالی های سنتی معروف هستند به دلیل استفاده از ترکیبات کلردار و درنتیجه آزاد کردن ترکیبات سمی برای محیط زیست اثرات نامطلوبی فراهم می کند. لازم به ذکر است به منظور حفظ محیط زیست روش هایی وجود دارد که عملیات رنگ زدایی را بدون استفاده از کلر انجام میدهد ولی متاسفانه هنوز فراگیر نشده اند و اغلب کارخانه ها از روش های قدیم استفاده می کنند.


کلر در ساختمان سازی :
عایق های فوم پلاستیکی که با استفاده از شیمی کلر تولید می شوند به افزایش راندمان انرژی سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها کمک میکند. پنجره های وینیل که عایق حرارت برای ساختمان ها هستند علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی با طراحی های زیبایی که دارند به بهتر شدن ظاهر ساختمان ها نیز کمک می کنند. بنابراین کلر به عنوان ماده موثر در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی پیدا کرده است.
علاوه براین، کلر در ساخت برخی از تجهیزات مورد نیاز در هواپیما، قطار و اتومبیل ها مانند کیسه های هوا، ضربه گیرهای صندلی، مایع ترمز و ... نیز کاربرد دارد. همچنین برای تولید جلیقه های ضدگلوله، چتر نجات و عینک های دید در شب مورد نیاز سربازان و نیروی انتظامی استفاده می شود.

تاثیر کلر بر رشد گیاهان :
یکی از عناصر ریزمغذی لازم برای رشد انواع گیاهان کلر است که به صورت آنیون کلراید توسط گیاه و از طریق خاک جذب می شود. منابع مختلفی برای تامین کلر مورد نیاز خاک مانند آب آبیاری، آب باران، کودها و حتی آلودگی هوا وجود دارد که می تواند باعث نگرانی هایی در جهت سمیت ناشی از زیاد بودن آنیون کلر در خاک و درنتیجه در محیط رشد گیاه باشد. درصورت بالا بودن میزان کلر خاک، رشد گیاه محدود شده و بازدهی محصولات کشاورزی کاهش میابد.


تبدیل کلر به مایع

همان طور که گفتیم کلر به صورت گاز است که برای سهولت در نگهداری و حمل و نقل آن را به مایع تبدیل می کنند. در فرایند مایع کردن کلر فاکتورهای ترکیب درصد کلر، درجه خلوص مد نظر برای کلر مایع و مقدار راندمان در نظر گرفته شده اهمیت دارند.
گاز کلر در شرایط دمایی و فشاری مختلف قابلیت تبدیل شدن به مایع را دارد که برحسب خلوص و مقدار هزینه روش مناسب را انتخاب می کنند. ازجمله این روش ها مایع کردن کلر به روش دو مرحله ای است که در فشار حدود 0.3-0.4 MPa و با دمای -20 و -60 درجه سانتیگراد انجام می شود.
در این روش دی فلور و مونوکلرومتان به عنوان ماده خنک کننده استفاده می شود که تحت فشار و از طریق کاهش دما به کمک آب مایع می شود. مایع سرد شده روی ظرف میعان کلر پاشیده شده و با جذب گرمای کلر تبخیر شده و کلر نیز مایع می شود. در مرحله اول کلر مایع دمای -15 درجه و در مرحله دوم به دمای -55 درجه سانتیگراد می رسد.


۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت