parallax background

7 محلول شوینده خانگی خطرناک

اسید آلی | اسید معدنی
21/10/1399
کربنات پتاسیم
کربنات پتاسیم
22/10/1399

اگر با کمی دقت به اطراف خود بنگرید، خواهید دید در تمام محصولاتی که در زندگی روزمره خود استفاده می کنید، مواد شیمیایی نقش مهمی دارند. در هر خانه ای تعداد زیادی از محلول های مختلف با هدف تمیز کردن و خوشبو کردن محیط خانه و رعایت اصول بهداشتی وجود دارد. در رابطه با استفاده از این محلول ها این سوال پیش می آید که به دلیل وجود مواد شیمیایی مختلف در ترکیبات آنها، مصرف این محلول ها تا چه حد می تواند بر سلامت انسان تاثیر سوء داشته باشد.
در این مقاله قصد داریم محصولات مختلف شوینده همچون مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی، انواع سفید کننده ها و پاک کننده ها و حتی خوشبوکننده های هوا را از نظر ترکیبات شیمیایی آنها و تاثیرات احتمالی بر سلامت انسان بررسی کنیم.


ترکیبات شیمیایی موجود در محلول های شوینده خانگی


شوینده ها :
انواع مختلفی از شوینده ها به منظور شستن لباس در بازار وجود دارد که هر کدام در ترکیب خود از مواد شیمیایی خاصی استفاده می کنند. اگر به ترکیبات روی برچسب هر محصول دقت کنید، می بینید که روی آنها آنزیم کاتیونی، آنیونی یا غیریونی قید شده است. این آنزیم ها با هدف از بین بردن لکه های چربی و گرد و خاک چسبیده به روی لباس ها اضافه می شوند.
هر کدام از این آنزیم ها اثرات منفی خاص خود را برای بدن دارند. به عنوان مثال آنزیم های کاتیونی بسیار سمی بوده و درصورت بلعیدن می تواند تهوع، استفراغ و حتی تشنج را باعث شود. اما مواد شوینده غیریونی کمتر سمی بوده و تنها می تواند باعث تحریک پوست و چشم شده یا حتی حساسیت نسبت به دیگر مواد شیمیایی را برای فرد به وجود آورد.
لازم است بدانید اگر به مدت طولانی در معرض مواد شوینده خانگی قرار بگیرید، احتمال بروز علائم بیماری آسم در شما بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین توصیه می شود در استفاده از این مواد به هیچ وجه زیاده روی نکنید.
درکنار شوینده های البسه ، شوینده های همه منظوره نیز در بازار وجود دارند که در ترکیبات خود شامل دترجنت، حلال ها و ضدعفونی کننده ها می شوند. برای تولید این نوع از شوینده ها از آمونیاک، اتیلن گلیکول مونو بوتیل استات، سدیم هیپوکلریت و تری سدیم فسفات استفاده می شود که این نوع از ترکیبات در دسته مواد شیمیایی خطرناک قرار می گیرند.
شوینده های چند منظوره می توانند باعث تحریک چشم، بینی و پوست شوند. به همین دلیل هنگام استفاده از آنها توصیه شده است از دستکش برای محافظت از پوست خود استفاده کنید و تهویه هوای مناسبی را برای محیط خود ایجاد نمایید.
لازم به یادآوری است که از مخلوط کردن دو شوینده متفاوت با هدف تمیزی بیشتر پرهیز کنید. زیرا با توجه به مواد شیمیایی موجود در ترکیب آنها، گاز خطرناک کلرآمین تولید می شود که مشکلات حاد تنفسی و حتی مرگ را به همراه دارد.
علاوه براین نوع از شوینده ها، در هر خانه ای از مایع های ظرفشویی نیز به کررات استفاده می شود. این نوع از مواد شوینده نیز دارای آنزیم های آنیونی و کاتیونی و یا غیریونی هستند. ماده اصلی برای تولید مایع ظرفشویی چه دستی و چه مایع مخصوص ماشین های ظرفشویی، فسفات است.
مسلما به دلیل قدرت بالای مایع های ماشین ظرفشویی نسبت به مایع های دستی، این نوع خطرات بیشتری را به همراه دارد و می تواند باعث تحریک پوست و حتی سوختگی پوست شود.
مایع های ظرفشویی دستی که ملایم تر هستند، تنها در صورت بلعیدن منجر به تحریک دهان و گلو می شود ولی خطر جدی را ایجاد نمی کند.


سفیدکننده ها :
سفیدکننده های خانگی اغلب حاوی سدیم هیپوکلریت هستند که ماده ای بسیار خطرناک است. این ماده شیمیایی در صورت تنفس و یا تماس با پوست می تواند باعث تحریک پوست و دستگاه تنفسی شود. سفیدکننده ها به عنوان یک ماده خورنده قوی معرفی شده اند که به چشم و پوست آسیب جدی وارد می کنند.
همواره به یاد داشته باشید هرگز نباید سفید کننده ها را با محلول های آمونیاک و دیگر تمیزکننده های سرویس بهداشتی مخلوط کنید. زیرا در اثر اختلاط این محلول ها گازهای سمی خطرناکی تولید می شود که برای سلامتی بسیار مضر هستند.


پاک کننده اجاق گاز :
یکی دیگر از محلول های پاک کننده که در آشپزخانه ها استفاده می شود، محلول های تولید شده برای پاک کردن چربی های سطح گاز هستند. با توجه به اینکه در ترکیب برخی از این نوع شوینده ها از قلیا مانند سود مایع یا پتاسیم هیدروکسید استفاده می شود، می تواند بسیار خطرناک باشد. همان طور که میدانید قلیا ماده ای بسیار خورنده است و می تواند باعث سوزش پوست و چشم شده و حتی آسیب جدی به بافت زنده وارد کند.
به همین دلیل توصیه می شود به هنگام خرید با توجه به برچسب روی محصول، شوینده ای را انتخاب کنید که فاقد مواد قلیایی است. همچنین هنگام استفاده از محلول های گاز پاک کن از دستکش و پیش بند و حتی عینک استفاده کنید و تهویه مناسبی را در آشپزخانه فراهم نمایید.


محلول های لوله بازکن :
این محلول ها به منظور از بین بردن موادی که در لوله ها جمع شده و آن را مسدود کرده است، تولید و استفاده می شوند. بنا به کاربرد آنها باید شامل ماده ی قلیایی قوی مانند سود مایع یا اسید سولفوریک باشد. با توجه به ترکیبات گفته شده، این دسته از محلول های خانگی بسیار خطرناک هستند و استنشاق گاز آنها می تواند آسیب جدی به دستگاه تنفسی وارد کند.
به هنگام استفاده مراقب باشید از این محلول به روی پوست و یا چشم شما نریزد، زیرا می تواند آسیبی غیرقابل جبران به همراه داشته باشد.
حتی گاهی مشاهده شده است افراد برای ایجاد نتیجه بهتر، از دو یا چند محلول مختلف به طور همزمان استفاده می کنند. این بدترین کار ممکن است، زیرا گازهای سمی حاصل از ترکیب این محلول ها می تواند باعث خفگی شود.


محلول شیشه پاک کن :
جالب است این دست از محلول ها که کاربرد گسترده ای در زندگی روزمره ما دارند و همواره برای نظافت تمام سطوح مناب هستند، نیز در دسته محصولات مضر قرار می گیرند. آمونیاک و ایزوپروپیل الکل از ترکیبات اصلی برای تولید محلول های شیشه پاک کن هستند. این دو ترکیب می توانند برای چشم، بینی، گلو و پوست تحریک کننده باشند.
با توجه به کارایی گسترده این نوع از محلول ها تنها می توان توصیه کرد که به هنگام استفاده از آن ها مراقب سلامتی خود و اطرافیان باشید و در استفاده از آن زیاده روی نکنید.


خوشبوکننده های هوا :
تصور اینکه خوشبوکننده های هوا به دلیل وجود برخی مواد شیمیایی خطرناک می تواند برای سلامت انسان مضر باشد، بسیار سخت و حتی غیرممکن است. تصور عموم مردم مبتنی بر این است که این خوشبوکننده ها فقط شامل موادی هستند که بوی مطبوعی را به وجود آورده و با انتشار این بو فضای خانه را خوشبو می کنند. ولی واقعیت این است اغلب بخاطر وجود مواد شیمیایی همچون فرمالدهید و فنل امکان تحریک ریه ها، پوست و حتی چشم وجود دارد.
برای شناخت بهتر ترکیبات خوشبوکننده های هوا آنها را در جدول زیر بررسی می کنیم.


ضدیخ :
این محلول یک اتیلن گلیکول است که مسلما خوردن آن خطرناک است و حتی تنفس آن می تواند باعث سرگیجه شود. با توجه به اینکه بوی خوشایندی دارد، می تواند برای کودکان و حیوانات جذاب باشد و به همین دلیل باید دور از دسترس آنها قرار بگیرد. خوردن ضدیخ آسیب جدی به کلیه، قلب و مغز می رساند و حتما آن را در جایی نگه دارید که حتی حیوانات نیز به آن دسترسی نداشته باشند.
اگر به هنگام خرید ضدیخ به برچسب ترکیبات دقت کنید و محصولی را انتخاب نمایید که به جای اتیلن گلیکول (مونو اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول) از پروپیلن گلیکول استفاده شده است، می توان گفت محصولی امن تر خریداری کرده اید.


قیمت و خرید انواع مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی

بازرگانی کیمیا شیمی پایدار ازجمله تأمین کنندگان مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی است که همواره اصل بودن محصولات عرضه شده را در دستور کار خود قرار داده است. جهت اطلاع از قیمت و خرید انواع مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی به صورت عمده با کارشناسان فروش بازرگانی تماس حاصل نمایید.


021-77738301
021-77738302
021-77738303

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت