parallax background

پتاسیم سوربات

بنزوات سدیم
13/10/1399
کافئین پودری
کافئین پودری
14/10/1399

قیمت سوربات پتاسیم


بازرگانی کیمیا شیمی پایدار فعال در زمینه تهیه و تامین مواد شیمیایی خوراکی و صنعتی با توجه به اهمیت مواد شیمیایی مصرفی با گرید خوراکی کیفیت مواد شیمیایی را در اولویت کار خود قرار داده است. جهت آگاهی از قیمت سوربات پتاسیم و نحوه ثبت خرید خود به صورت عمده می توانید با با کارشناسان فروش تماس حاصل نمایید. لازم به ذکر است برای خرید مواد شیمیایی به ویژه گرید خوراکی دریافت آنالیز و مجوز مصرف ضروری است.سوربات پتاسیم

نگهدارنده‌ های مختلفی هستند که در بازار مورد استفاده قرار می‌ گیرند. هر کدام از آنها خواص خاص خودشان را دارند. ویژگی‌ های آنها با یکدیگر متفاوت است. یکی از انواع آنها سوربات پتاسیم است که کاربردهای بسیار زیادی دارد و در صنایع کشاورزی و غذایی بیشتر از همه از آنها استفاده می‌ کنند. اگر نیازمند آشنایی با این مواد هستید و می‌ خواهید در موردشان اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و در مورد خرید این ماده اطلاعات کسب کنید، ما در این مبحث به طور کامل راجع به این موضوع برایتان توضیح دادیم تا راحت‌ تر بتوانید این اقدامات را انجام دهید.


ویژگی های سوربات پتاسیم

فرمول مولکولی C6H8O7
جرم مولی 150.22 g/mol
شکل ظاهری پودر سفید رنگ
حلالیت در آب 58.2 g/100 mL (20 ºC)
چگالی 1,361 g/cm3
اسیدیته 7.8
دمای ذوب 270 °C

پتاسیم سوربات چیست؟

نمک پتاسیم اسید سوربیک که به پتاسیم سوربات معروف است، ماده ای پایدار است که به صورت پودری و گرانول با رنگ سفید در بازار وجود دارد. برای این نمک که قابلیت انحلال در آب بالایی دارد، خاصیت ضدمیکروبی شناسایی شده است که کاربردهای متعدد آن در صنعت نیز به خاطر همین ویژگی آن تعریف شده است.
پتاسیم سوربات به صورت طبیعی در برخی از توت ها وجود دارد، ولی برای تولید به جهت مصرف در صنعت از اسید سوربیک که به صورت صنعتی و در حجم بالا تولید می شود، سنتز می کنند. در روش صنعتی از واکنش بین اسید سوربیک و پتاسیم هیدروکسید برای تولید سوربات پتاسیم استفاده می شود.
سوربات پتاسیم که به صورت جامد سفید رنگ تولید و به بازار عرضه می شود، بدون بو بوده و به راحتی در آب تفکیک می شود و می توان گفت فشار بخار نسبتاً پایینی دارد. با توجه به اینکه برای این ماده ویژگی های قابل اشتعال بودن، انفجاری و یا اکسیداسیون شناسایی نشده است؛ از نظر نگهداری و ذخیره در مخزن ها مشکلی ندارد و می توان پلی اتیلن را به عنوان مناسب ترین جنس برای مخزن نگهداری در نظر گرفت. زیرا این دو ماده نسبت به هم خنثی هستند و واکنشی از کنار هم بودن آنها رخ نخواهد داد.
پتاسیم سوربات ترکیب شیمیایی افزودنی است که به عنوان ماده نگهدارنده شناخته می شود. این ترکیب نمکی بدون بو و مزه بوده و از خنثی کردن اسید سوربیک با پتاسیم هیدروکسید به صورت صنعتی تولید می شود.
پتاسیم سوربات به صورت پودر کریستال یا گرانول سفید رنگ تولید می شود، به راحتی در آب حل شده و در PH پایین به اسید سوربیک تبدیل می شود.

در واقع در باسخ به سوربات پتاسیم چیست؟ اگر بخواهیم سوربات پتاسیم را با فرمول شیمیایی آن تعریف کنیم، باید گفت که فرمول شیمیایی C۶H۷KO۲ متعلق به این ماده است. این نمک سفید رنگ که داخل آب، حل می‌ شود، از آن به عنوان نگهدارنده برای غذا استفاده می‌ کنند. در محصولات مراقبت شخصی هم آنها را مورد استفاده قرار می‌ دهند. در حالت طبیعی این ماده در خیلی از میوه‌ ها وجود دارد. به راحتی می‌ توان گفت که کل اسید سوربیک که در کل جهان استفاده می‌ شود، به صورت مصنوعی برای تولید پتاسیم سوربات مورد استفاده قرار می‌ گیرد.اهمیت مواد نگهدارنده

با توجه به اینکه امروزه تولید و مصرف غذاهای آماده و فراوری شده رشد چشمگیری داشته است، استفاده از نگهدارنده ها جهت جلوگیری یا به تعویق انداختن فساد میکروبی و آنزیمی مواد غذایی امری لازم و ضروری است. پتاسیم سوربات یکی از مواد نگهدارنده پرکاربرد در صنعت است که بر طیف وسیعی از کپک ها و مخمرها تاثیر دارد ولی از آنجا که اثر ضدمیکروبی پایینی بر باکتری ها دارد باید همراه با دیگر مواد نگهدارنده مانند بنزوات سدیم استفاده شود. بنزوئیک اسید جهت جلوگیری از فعالیت باکتری ها و سوربیک اسید به عنوان ضدقارچ باید به مواد غذایی و بهداشتی اضافه شود.


کاربردهای پتاسیم سوربات


همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، کاربردهای پتاسیم سوربات به دلیل خاصیت ضدقارچ و ضدمیکروبی آن است. بنابراین این ترکیب شیمیایی مانند بنزوات سدیم به عنوان یک ماده افزودنی نگهدارنده چه در محصولات خوراکی و چه در محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد. آزمایش های بسیاری مبنی بر اثرات سوء احتمالی از مصرف پتاسیم سوربات انجام شده است که نتیجه آنها بی خطر بودن آن برای سلامتی انسان است. این ترکیب را با نام E202 می شناسند که به صورت عمده در انواع محصولات خوراکی و برخی محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد. بد نیست قبل از بررسی کاربردهای پتاسیم سوربات به این نکته نیز اشاره کنیم که مواد شیمیایی دیگری همچون گلیسیرین، سوربیتول و پروپیلن گلایکول گاهی به عنوان جایگزین پتاسیم سوربات در صنعت استفاده می‌شوند.پتاسیم سوربات در مواد غذایی

سوربات پتاسیم از طریق جلوگیری کردن از رشد قارچ ها، کپک ها و فرآیند تخمیر باعث افزایش ماندگاری مواد غذایی می شود. در پنجاه سال اخیر ایمن بودن این ماده شیمیایی مورد بررسی قرار گرفته است و سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) در صورت استفاده مناسب آن را بی خطر اعلام کرده است.
سوربات پتاسیم به عنوان ماده نگهدارنده افزودنی، تغییری در کیفیت مواد غذایی مانند رنگ، طعم و ظاهر آن ایجاد نمی کند و همچنین به دلیل حلالیت بالا در آب ، به عنوان ماده افزودنی محبوبی شناخته شده است؛ بنابراین می توان گفت پتاسیم سوربات در بسیاری از محصولات غذایی وجود دارد. مانند:
• محصولات نانوایی
• میوه ها و سبزیجات کنسرو شده
• انواع پنیر
• میوه های خشک شده
• بستنی
• انواع نوشابه و آب میوه
• ماست
• انواع مربا و شربت
طبق گفته آژانس های ناظر بر سلامت انسان، پتاسیم سوربات هیچ گونه ضرری برای بدن انسان ندارد و بدون هر گونه تاثیر سوء از بدن خارج می شود. همان طور که گفته شد سوربات پتاسیم به دلیل جلوگیری از رشد قارچ ها و مخمرها باعث ماندگاری بیشتر محصولات می شود ولی در مقابل باکتری ها تاثیر کمی دارد به همین دلیل بهتر است در کنار پتاسیم سوربات از مواد نگهدارنده دیگری نیز استفاده شود؛ اغلب سوربات پتاسیم را با بنزوات سدیم استفاده می کنند. گفته شده است حداکثر مقدار مصرف روزانه پتاسیم سوربات 25 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن انسان است.
از نظر سلامت تغذیه همواره توصیه می شود برچسب های موجود روی محصولات غذایی را مطالعه کنید تا از ترکیبات مواد غذایی مصرفی خود آگاه باشید و با اصلاح رژیم غذایی خود میزان مصرف افزودنی های شیمیایی موجود در مواد غذایی را کنترل نمایید.کاربرد سوربات پتاسیم در صنایع مختلف

کاربرد سوربات پتاسیم اهمیت بسیار زیادی دارد، که به صورت دسته بندی در صنایع مختلف بیان می کنیم:

صنایع غذایی

اولین کاربردی که وجود دارد، این است که از آن به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می‌ کنند تا از ایجاد کپک جلوگیری کند. همچنین برای پیشگیری از تخمیر در خیلی از مواد غذایی هم مورد استفاده قرار می‌ گیرد. مثلاً لبنیات مانند پنیر و ماست، نوشیدنی مثل آبمیوه‌ ها، خیارشور و برای میلک شیک یا شربت از آنها استفاده می‌ کنند.

صنایع دارویی

از دیگر کاربردهایی که در مورد سوربات پتاسیم وجود دارد، این است که در صنایع دارویی آنها را مورد استفاده قرار می‌ دهند. خاصیت ضد باکتریایی دارد و یک ماده نگهدارنده در ترکیبات دارویی است که عاملی برای افزایش طول عمر داروها است. خواص ضد التهابی آن هم بسیار زیاد است.

صنایع آرایشی بهداشتی

کاربردهای سوربات پتاسیم این است که خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد. در تولید مواد آرایشی و بهداشتی از آن استفاده می‌ کنند. اینکه این ماده چقدر در این ترکیبات فعالیت داشته باشد، بستگی به میزان پی اچ دارد.‌ یعنی اگر سطح ph افزایش پیدا کند، فعالیت ضد باکتریایی آن کم می‌ شود. مقدار ph در آن باید به گونه‌ ای باشد که اسید بتواند به خوبی فعالیت کند. اگر سطح آن افزایش پیدا کند، اسید خنثی می‌ شود و فعالیت آن کاهش پیدا می‌ کند. از این ترکیب شیمیایی برای تولید خیلی از لنزها، مرطوب کننده‌ ها و شامپوها استفاده می‌ کنند. در خیلی از لوازم آرایشی هم کاربرد دارد.
خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی هم در آن وجود دارد. برای خیلی از لوازم آرایشی به عنوان یک ترکیب موثر محسوب می‌ شود. در محصولات مراقبت از پوست هم از آن استفاده می‌ کنند. اگر می‌ خواهید از آن به گونه‌ ای استفاده کنید که به پوستتان آسیب وارد نشود و ایمنی داشته باشید، باید بگوییم که مقدار مصرف آن در لوازم آرایشی باید حدوداً ۱۰ درصد و در محصولات مراقبت از پوست باید کمتر از یک درصد باشد.

صنایع کشاورزی

از سوربات پتاسیم برای مهار کردن رشد میکروب‌ ها هم استفاده می‌ کنند؛ به این صورت که آنها را به صورت محدود روی سبزیجات و میوه می‌ ریزند و مانع از رشد خیلی از عوامل فاسد کننده می‌ شود و رشد آنها را به تعویق می‌ اندازد.

خوراک حیوانات

از این ماده به عنوان یک نگهدارنده غذایی استفاده می‌ کنند که حداکثر محتوای ۵۰۰۰ میلی‌ گرم بر کیلوگرم دارد که برای خوراک‌ های نیمه مرطوب گربه‌ ها و سگ‌ ها، آنها را مورد استفاده قرار می‌ دهند و یک ترکیب کاملاً بی‌ خطر است. همچنین یک ماده مغذی و ضروری برای تندرستی و سلامت حیوانات هم به حساب می‌ آید.


میزان مصرف سوربات پتاسیم در کیک

نکته مهمی که وجود دارد، این است که باید ببینیم مقدار مصرف سوربات پتاسیم در هر کیلوگرم کیک چقدر است که مقدار آن را یک گرم اعلام کرده‌ اند. البته اگر ماندگاری میکروبی محصولات کیک به اندازه کافی بالا نباشد، معمولا یک مهار کننده قالب استفاده می‌ کنند که شامل اسید سوربیک یا نمک‌ های آن می‌ شود که سوربات پتاسیم یکی از بهترین گزینه‌ ها است.


پتاسیم سوربات در محصولات آرایشی و بهداشتی

سوربات پتاسیم علاوه بر مواد غذایی در محصولات آرایشی و بهداشتی به عنوان یک ماده ضد میکروب و نگهدارنده ملایم به جای پارابن ها استفاده می شود. در این صنعت می توان از این ماده به عنوان ماده معطر و خوشبو نیز استفاده نمود.
با توجه به وجود ادعا مبنی بر خطرناک بودن ترکیبات شیمیایی برای سلامتی، اغلب برندهای مطرح در صنعت آرایشی و بهداشتی با تولید محصولات ارگانیک و طبیعی به عدم استفاده از هرگونه مواد نگهدارنده در محصولات خود تاکید دارند. با این وجود به منظور جلوگیری از تخریب ناشی از میکروارگانیسم ها و محافظت از محصولات در برابر آلودگی ناشی از استفاده محصولات توسط مصرف کننده، وجود درصدی از مواد نگهدارنده در این گونه محصولات ضروری است.
بنابراین مواد آرایشی و بهداشتی نیز همانند مواد غذایی آلوده می شوند و درصورت استفاده، به ویژه محصولات مرتبط با چشم و پوست منجر به مشکلات قابل توجهی می شود.
• ضد آفتاب
• انواع مرطوب کننده
• انواع کرم
• شامپوها و محصولات مرتبط با مو
حاوی درصدی از ماده نگهدارنده پتاسیم سوربات هستند.
با وجود بی خطر بودن سوربات پتاسیم در موارد بسیار نادر حساسیت های پوستی نسبت به این ماده شیمیایی مشاهده شده است. با استفاده محصولات بهداشتی حاوی پتاسیم سوربات در صورت وجود حساسیت، سوزش یا ورم در پوست را ایجاد خواهد کرد.مصرف سوربات پتاسیم برای بدن مضر است؟

سوالی که خیلی از شما می‌ پرسید، این است که آیا مصرف این ماده برای بدن ضرر دارد؟ اگر شما از این ماده به عنوان افزودنی غذا استفاده کنید، معمولاً ضرر و خطری ایجاد نمی‌ کند. علت آن هم این است که به صورت دی اکسید کربن و آب از بدن شما عبور می‌ کند و داخل بدن تجمع پیدا نمی‌ کند. بعضی از افراد ممکن است نسبت به این ماده واکنش آلژیک داشته باشند. این آلرژی در موارد خیلی نادری اتفاق می‌ افتد و همه گیر نیست. اگر در مواد آرایشی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آلرژی در آن بیشتر است و ممکن است پوست صورت را تحریک کند و دچار قرمز خارش و سوزش شوید.قیمت خرید و فروش سوربات پتاسیم

عوامل زیادی هستند که می‌ تواند مرتبط با قیمت خرید و فروش ثبات پتاسیم باشد. یعنی روی قیمت آنها تاثیر می‌ گذارد. مثلاً کیفیت، نوع ثبات، نمایندگی فروش و برند آن می‌ تواند قیمت را تعیین کند. از آنجایی که سوربات‌ ها بو و مزه ندارند و خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی دارند، به خاطر همین استفاده از آنها در خیلی از صنایع توصیه می‌ شود و فروش آنها بسیار زیاد است. از این ماده می‌ توانید به عنوان یک نگهدارنده بدون عوارض هم استفاده کنید که در خیلی از صنایع آرایشی و مواد غذایی آنها را به کار می‌ گیرند. به خاطر همین برای خرید و فروش آنها باید تا جایی که می‌ توانید خوب تحقیق کنید و مراقب باشید که قیمت بالاتر از حد استاندارد را برایتان در نظر نگیرند که در ادامه به شما منبع معتبر را معرفی خواهیم کرد.فروش سوربات پتاسیم

خرید پتاسیم سوربات

خوشبختانه شما می‌ توانید از طریق منابع معتبری خرید سوربات پتاسیم را انجام دهید. منابع مختلفی هستند که بر اساس عواملی که بالاتر به شما معرفی کردیم، قیمت نهایی را مشخص می‌ کنند و شما می‌ توانید یک خرید عالی داشته باشید. مجموعه ما یعنی بازرگانی کیمیا مدت زمان طولانی در این عرصه فعالیت می‌ کند. شما می‌ توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید، قیمت‌ ها را تخمین بزنید و تحقیق کنید و در نهایت خرید پتاسیم سوربات را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

فروش سوربات پتاسیم

جالب است بدانید که در مورد بازار سوربات پتاسیم در سال ۲۰۱۹ تحقیقاتی انجام داده اند و اندازه آن را به مقدار 154.7 میلیون دلار ارزیابی کردند و پیش‌بینی کردند که بین سال‌ های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ این عدد بین ۴ الی ۵ درصد رشد داشته باشد. این محصولات خیلی راحت در دسترس هستند. قیمت آنها مقرون به صرفه است. یک ماده افزودنی شیمیایی پرکاربرد به حساب می‌ آید که برای نوشیدنی‌ ها، مواد مغذی و دیگر موارد آنها را استفاده می‌ کنند. به خاطر همین فروش آنها هم به صورت گسترده انجام می‌ شود و اگر شما خودتان هم حجم بالایی از این محصول را خریداری کنید، می‌ توانید در صنایع مختلف آنها را به فروش برسانید.

نحوه استفاده از سوربات پتاسیم

روش‌ های مختلفی وجود دارد که شما بتوانید از پتاسیم سوربات استفاده کنید. مثلاً اسپری کردن، قرار دادن آنها داخل بسته‌ بندی‌ های مواد یا افزودن مستقیم آنها به محصولات مختلف جزو روش‌ های استفاده از آن به حساب می‌ آید. معمولاً در خیلی از صنایع غذایی این ماده را داخل آب به طور کامل حل می‌ کنند و سپس از طریق روش افزودن مستقیم آنها را به محصول اضافه می‌ کنند.

وارد کننده سوربات پتاسیم

وارد کنندگان و شرکت‌ های مختلفی هستند که سوربات پتاسیم را در دسترس قرار می‌ دهند اما یکی از نام دارترین آنها بازرگانی کیمیا است که به عنوان یکی از معتبرترین تامین کنندگان این افزودنی‌ها مخصوصاً برای صنایع خوراکی شناخته می‌ شود. خرید و فروش آن ها در این مجموعه به انجام می‌ رسد. شما می‌ توانید مجوزهای این شرکت را داخل سایت ببینید، شرایط استفاده از آن ها کاملاً مقرون به صرفه است و قیمت آنها هم تحت عوامل مختلف از جمله درصد خلوص مواد تعیین می‌ شود. همچنین شما می‌ توانید خرید سوربات پتاسیم خوراکی را هم خیلی راحت از بازرگانی کیمیا انجام دهید.

مقدار مجاز سوربات پتاسیم

سوال مهم دیگری که وجود دارد؛ این است که مقدار مجاز پتاسیم سوربات چقدر است. شما در طول روز بیشترین مقداری که می‌ توانید از این ماده استفاده کنید، به اندازه ۲۵ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنتان است. به خاطر همین افراد با شرایط بدنی مختلف باید مقدار متفاوتی از این ماده را مصرف کنند و باید همه چیز را متناسب با خودشان بسنجند.جمع‌ بندی
همانطور که گفته شد؛ مواد مختلفی به عنوان نگهدارنده استفاده می‌ شوند که هر کدام از آنها خواص خودشان را دارند. یکی از این نگهداری‌ ها سوربات پتاسیم است که کاربرد بسیار گسترده‌ ای دارد. برای صنایع مختلف غذایی، کشاورزی و خوراکی از آن استفاده می‌ کنند. حتی برای صنایع آرایشی بهداشتی هم مورد استفاده قرار می‌ گیرد. معمولاً خطر و ضرر ایجاد نمی‌ کند؛ مگر این که استفاده آن از حد مجاز بیشتر باشد یا این که فردی به آن آلرژی داشته باشد که بالاتر راجع به این موضوع به طور مفصل صحبت کردیم و اطلاعات دقیقی را در اختیارتان قرار دادیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت